MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Muğla Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Kullanımında İlk Sırada

Muğla İl Millî Eğitim Müdürlüğü uzaktan eğitim sürecinde Millî Eğitim Bakanlığının eğitimlerini yürüttüğü ve öğretmenler ile öğrenciler tarafından kullanılan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kullanımında Türkiye sıralamasında ilk sırada yer aldı.
Muğla Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Kullanımında İlk Sırada

 

 

Muğla İl Millî Eğitim Müdürlüğü uzaktan eğitim sürecinde Millî Eğitim Bakanlığının eğitimlerini yürüttüğü ve öğretmenler ile öğrenciler tarafından kullanılan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kullanımında Türkiye sıralamasında ilk sırada yer aldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitimlerine evinde devam eden öğrenciler Millî Eğitim Bakanlığının Eğitim Bilişim Ağı'nı (EBA) aktif olarak kullanarak derslerini takip ediyorlar.
16 Mart 2020 tarihinde okullarda eğitime ara verilmesinin ardından uzaktan eğitim sistemine geçen Milli Eğitim Bakanlığı yayına soktuğu 3 tv kanalı ve internet bilişim platformu EBA üzerinden derslere başlamıştı. Daha sonraki süreçte ortaokul 8. sınıf ve lise hazırlık sınıfiları ve 12. sınıflarda okuyan öğrenciler için canlı sınıf uygulamasına geçerek öğretmenler ile öğrencileri sanal sınıflarda buluşturmuştur.

Muğla İl Millî Eğitim Müdürlüğü de bu çalışmalar kapsamında okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilerine hızlı bir şekilde ulaşmış, bilgilendirmeler yapmış ve öğrenci ve öğretmenlerin EBA kullanımlarını sürekli takip ederek, hem öğretmenlerinin hem de öğrencilerinin EBA'yı aktif bir şekilde kullanmalarını sağlamıştır.

Uzaktan eğitim sürecinin başladığı ilk günden uygulamaya koyduğu ve tamamen Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arge çalışmalarıyla hazırlanan Okul Evimde portali ile uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlere, öğrencilere ve velilere yönelik eğitici ve eğlenceli içerikler sunarak evde öğrencilerin aileleriyle eğlenceli zaman geçirmelerini sağlıyor. Okul Evimde portalında yer alan videolar ve etkinliklere Türkiye Genelinden 200 binden fazla giriş yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin TÖRE, "Coronavirüs salgınının başladığı ve ülkemizde de görülmeye başladığı ilk günden itibaren Bakanlığımız kısa sürede olağanüstü çalışmalar yaparak 3 Televizyon Kanalı ve EBA internet ağı üzerinden uzaktan eğitime geçerek dünyada bunu gerçekleştiren ilk üç ülkeden birisi olmuştur. Süreç içerisinde yeni uygulamaları hayata geçirerek canlı sınıf uygulamalarıyla öğretmen ve öğrencileri buluşturdu. Biz de Muğla olarak bakanlığımızın çalışmalarını alanda birebir takip ederek uzaktan eğitimden her öğrencimizin faydalanabilmesi için önlemleri aldık. Salgın sebebiyle evlere kapanmak zorunda kalan öğretmenlerimizin,  öğrencilerimizin ve velilerimizin motivasyonlarını arttırıcı çalışmalar yaptık. Okul Evimde Portalını açarak EBA ders saatleri sonrasında öğrencilerimizin ailecek vakit geçirebileceği etkinlikler yayınladık. Öğretmenlerimiz için çevirimiçi seminerler düzenledik. Bu çalışmalarımız devam ediyor.

Bakanlığımızın EBA Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve EBA TV üzerinden yürüttüğü eğitimleri birebir takip ederek her hafta düzenli olarak ilçelerimizden EBA kullanım raporları aldık. Karşılaşılan sorunları çok hızlı bir şekilde çözdük. Her hafta Türkiye genelinde açıklanan EBA kullanım oranlarında bu hafta Türkiye sıralamasında ilk sırada yer aldı. Bu sonuçlar Uzaktan eğitime Muğla'nın öğrencisi, öğretmeni ve velisiyle sahip çıktığını gösteriyor. Bu bizler için çok sevindirici bir durum. Tüm öğretmenlerime, öğrencilerime ve velilerime özverili çalışmaları ve gayretleri için teşekkür ediyorum." dedi.  

 

01-05-202001-05-2020

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.