MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Muğla İl Eğitim Tarihi Müzesi Açıldı ve Öğretmenlerimiz Adına Fidan Dikildi

Muğla İl Eğitim Tarihi Müzesi Açıldı ve Öğretmenlerimiz Adına Fidan Dikildi

     İlimizde, eski ders kitapları, eğitim materyalleri, tarihi dokümanların sergilendiği Muğla İl Eğitim Tarihi Müzesi Sayın Valimiz Esengül CİVELEK, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Celalettin EKİNCİ ve il protokolünün katılımı ile Menteşe Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde açıldı.


    Müze açılışının ardından ilimiz genelinde görev yapmakta olan 12.273 öğretmenimiz adına Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesine temsili fidan dikimi gerçekleştirildi.


    Gençlerin millî, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; sanat eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında bağlantılar kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetişmeleri amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde yürütülen çalışmalar tamamlanmış ve her ilde bir “Eğitim Tarihi Müzesi"nin açılışı gerçekleşmiştir.

 

    Bu planlama çerçevesinde ülke genelinde müzelerin önemi konusunda, başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı hâline getirilmesi amaçlanmıştır.Bu amaç çerçevesinde, il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler Müdürlüğümüz tarafından belirlenen okul ve kurumlardan toplanmış ve Muğla İl Eğitim Tarihi Müzesinde koruma altına alınmıştır.

 

24-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-2017

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.