MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÇEVRE DOSTU İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Müdürlüğümüzün okullarda çevre bilincinin yerleşmesi ve çocuklara aktarılması amacıyla hem yerelde hem de ulusal alanda çalışmaları devam ediyor.
MUĞLA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÇEVRE DOSTU İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Muğla merkezli olarak çevre dostu bisikletli ulaşım ve ulaşımda enerji verimliliği çalışmalarının yürütülmesi amacı ile 2007 yılında kurulan ve bu anlamda ilk sivil toplum kuruluşu olma özelliği taşıyan Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği (ENVERÇEVKO) arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Yapılan iş birliği protokolü ile Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından il genelinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında, kamu kaynaklarının etkin kullanılması, dünyada her geçen gün tüketim miktarları artan enerji kaynakları hakkında öğrencilerde farkındalık oluşturulması, çevreye duyarlı, doğayla barışık, tüketim bilinci yüksek, ekolojik dengeye katkı sağlayan nesiller yetiştirilmesini amaçlayan  "Mavi Yeşil Okullar Projesi" kapsamında yapılacak etkinlikler, eğitim faaliyetleri ve farkındalık çalışmalarında iş birliği yapılması sağlanacak.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay ve Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Feridun Ekmekçi'nin imzaladığı iş birliği protokolü ile Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarda öğrenim gören öğrencilerin çevreye yönelik farkındalığını artırmak amaçlanıyor. Bu doğrultuda söz konusu okullarda; çevre dostu temalı etkinlikler, eğitimler ve bilgilendirme toplantıları, kampanyalar düzenlenerek yapılan çevre dostu faaliyetlerin il genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Feridun Ekmekçi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen çevre dostu projelerde dernek olarak yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek İl Müdürümüz Emre Çay'ın nezdinde, okullarda yapılan etkinliklerle çocuklarda çevre bilincinin oluşmasına katkı sunan tüm öğretmenlere ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Çevreye duyarlı bir nesil yetiştirebilmek amacıyla hayata geçirdikleri projelerde, çevre dostu platformlarla iş birliği yaparak onların bilgi, birikim ve tecrübelerinden faydalanmayı ve çevre bilinci ve farkındalığını daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflediklerini ifade eden İl Müdürümüz Emre Çay, "Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği ile imzaladığımız protokol ile birçok sosyal etkinlikte ve eğitim faaliyetlerinde iş birliği gerçekleştireceğiz. Kendilerine çevre konusuna verdikleri önem ve eğitime sundukları katkılar için şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum." dedi.

Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında hayata geçirilen 'Mavi - Yeşil Okullar' projesine, bu sene daha da geliştirerek devam ettiklerini ifade eden İl Müdürümüz Emre Çay, "Okullarda İsraf Avcıları adı altında öğrenci takımları kuruyoruz. Bu takımlar okullarımızda sıfır atık, geri dönüşüm, tasarruf, ekoloji, biyoçeşitlilik odaklı özgün çalışmalar gerçekleştirecekler. Okullarda tarım alanları oluşturularak kompost çukurlarından elde edilen gübre ve yağmur suyu biriktirme alanlarından elde edilen suyla bitki yetiştirilmesine yönelik çalışmalarımız olacak.

Sosyal aktivitelerimiz de bu sene daha yoğun olacak.  Öğrencilerimizle çevre temizliği, doğa yürüyüşleri ile biyoçeşitlilik keşfi gibi okul dışı öğrenme ortamlarında faaliyetler düzenliyoruz.  Bunun yanında projede sportif etkinliklere de yer veriyoruz. Müdürlüğümüz koordinasyonunda Verimli Enerji Ligi çatısı altında müsabakalar düzenleyeceğiz. Veriye dayalı olarak Enerji Verimlisi okulları belirleyerek bu okullarımıza Mavi Yeşil Okul Levhası vereceğiz.

Yıl sonunda proje kapsamında yapılan örnek çalışmaların sergileneceği "Enerji Verimliliği Fuarı" düzenleyerek fuar ile birlikte Enerji verimliliği Paneli gerçekleştirmeyi hedefliyoruz." dedi.

21-10-202221-10-202221-10-202221-10-202221-10-2022

 

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.