MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA MAVİ YEŞİL OKULLAR VE OKUR GEZER YAZAR PROJELERİNİN KAPANIŞ TÖRENİ DÜZENLENDİ

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce yürütülen Okur Gezer Yazar Projesi ile Muğla Mavi Yeşil Okullar Projesinin sene sonu kapanışı ve ödül töreni gerçekleştirildi.
MUĞLA MAVİ YEŞİL OKULLAR VE OKUR GEZER YAZAR PROJELERİNİN KAPANIŞ TÖRENİ DÜZENLENDİ

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törene; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Nursoy, MSKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgür Yıldız, Pamukkale Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı ve DEKAMER Merkez Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Özkan Arslan, Menteşe Belediyesi Başkan Vekili Leyla Ersöz, ENVERÇEVKO Başkanı Feridun Ekmekçi, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Süleyman Akbulut, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan, Türkiye Beyazay Derneği Muğla Başkanı Pınar Boyacı, Eğitim Bir-Sen Muğla Şube Başkanı Önder Uçak, il/ ilçe kurum müdürleri, STK temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, projelerin video gösterimi ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay'ın konuşması ile devam etti.

Okur Gezer Yazar ile Muğla Mavi Yeşil Okullar projelerinin Muğla eğitim ailesi olarak el birliği ve gönül birliği içinde iki yıldır başarıyla yürütüldüğünü belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay "En kıymetli hazinemiz olan yavrularımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlama gayesiyle çıktığımız eğitim yolculuğunda, onlara akademik bilgi ve beceriler kazandırmanın yanında milli ve manevi değerlerle donanmış, vatanını ve milletini seven, erdemli insanlar olarak toplumda yer almalarını sağlamak adına, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Bakanlığımızın "Güçlü Eğitim, Güçlü Türkiye" anlayışıyla yürüttüğü eğitim politikaları ışığında, eğitimde marka şehir olma yolunda sizlerden aldığımız destekle güçlü adımlarla ilerliyoruz." dedi.

Okur Gezer Yazar projesi kapsamında yürütülen faaliyetlere değinen İl Müdürümüz Emre Çay, "Projemiz ile kütüphaneler, okullarımızın cazibe noktası haline geldi. Okuyan, araştıran, Muğla'nın tarihi ve doğal güzelliklerini gezip gören öğrencilerimiz, yaratıcı yazma etkinlikleriyle de özgün eserler ortaya koydular. Bu projede, beni en çok mutlu eden ve gururlandıran da geleceğin yazarları ve şairlerimizin elinden yazmış oldukları kitapları almak ve okumak oldu." dedi.

Muğla Mavi Yeşil Okullar projesi ile okullarda çok güzel işlere imza atıldığını belirten İl Müdürümüz Emre Çay, "Proje kapsamında elektrik/su giderleri yüksek pilot okullar belirlenerek özellikle bu okulların giderlerinin azaltılmasına yönelik perlatör, sensörlü musluk ve lamba uygulamaları gibi çevreci tedbirler alındı. Yüksek oranda enerji verimliliği elde edildi. Yine pilot okullarımızda kompost çukurları, yağmur suyu biriktirme alanları oluşturuldu. "Mavi Yeşil Okul" levhasının başvuru kriterlerini taşıyan 75 okulumuz ise levha almaya hak kazandı." dedi.

İl Müdürümüz Emre Çay, Muğla Mavi Yeşil Okullar projesi kapsamında Muğla Gazeteciler Cemiyeti, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Türkiye Satranç Federasyonu Muğla İl Temsilciliği, ENVERÇEVKO Derneği, TURMEPA Deniz Temiz Derneği ve DEKAMER Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkeziile iş birliği içinde il genelinde çevre konusunda farkındalık etkinliklerinin başarıyla düzenlendiğini belirtti.

İl Müdürümüz Emre Çay konuşmasında "Muğla Mavi Yeşil Okullar projesinde bizi en çok gururlandıran an ise 23 Aralık 2022 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından "Verimlilik Proje Ödülleri 2022" töreninde kamu kategorisinde Türkiye 3'üncülüğü ödülüne layık görülmemiz oldu. Okullarımıza yüksek enerji verimliliği sağlayan projemiz "Verimlilik Proje Ödülü" kategorisinde, ilk ve tek milli eğitim müdürlüğü projesi olması yönüyle de bizleri ayrıca mutlu etti." sözlerine yer verdi.

Her iki projenin de gerek il genelinde gerekse ulusal boyutta ses getirdiğini belirten İl Müdürümüz Emre Çay "Tüm Türkiye'ye örnek oluşturan her iki projemizin de Muğla'nın eğitimine çok şey kattığını düşünüyor; desteklerini her daim üzerimizde hissettiğimiz Sayın Valimiz Orhan Tavlı'ya ve tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu süreçte sabır, emek ve özveri ile görevlerini ifa eden tüm idareci arkadaşlarıma, AR-GE ekibine, proje koordinatörlerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize sonsuz teşekkür ediyorum." diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Muğla Mavi Yeşil Okullar Projesine destek veren DEKAMER Merkez Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska'ya, ENVERÇEVKO Başkanı Feridun Ekmekçi'ye, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Süleyman Akbulut'a, plaketleri İl Müdürümüz Emre Çay tarafından takdim edildi.

Program Menteşe Şemsiana Anaokulu öğrencilerinin gösterisi, müzik öğretmenlerinin konseri ve ödül töreniyle devam etti. 

Muğla Gazeteciler Cemiyetinin katkılarıyla Muğla Mavi Yeşil Okullar Projesi kapsamında il genelinde düzenlenen fotoğraf yarışmasında dereceye giren öğretmenlere ve öğrencilere ödülleri Cemiyet Başkanı Süleyman Akbulut tarafından takdim edildi.

Ödül töreninde Okur Gezer Yazar Projesi kapsamında düzenlenen kitap okuma yarışmasında ve Muğla Mavi Yeşil Okullar Projesi kapsamında düzenlenen satranç turnuvasında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol tarafından takdim edildi.

Muğla Mavi Yeşil Okullar Projesi çerçevesinde yürüttükleri çalışmalarla "Çevre Dostu Okul Levhası" almaya hak kazanan 75 okula levhaları takdim edildi. Projelerde görev alan il ve ilçe koordinatörlerine belge takdimi gerçekleştirildi.

Tören sonunda fuaye alanında projelerin çıktısı olan ürünlerin sergisinin gezilmesiyle program son buldu.

 14-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-202314-06-2023

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.