MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA MESLEKİ EĞİTİM VE 1000 OKUL ULUSAL ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamında Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çevrim içi  "Turizm AR-GE Okulları Yiyecek, İçecek ve Konaklama, Seyahat Hizmetleri Çalıştayı" düzenledi.        
MUĞLA MESLEKİ EĞİTİM VE 1000 OKUL ULUSAL ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Mesleki Eğitimde İnovasyon, Meslek Lisesi Öğrencilerinin İstihdamı, Teknolojik Alt Yapı Destekli Ürün Çıktısı, Öğretmen ve Öğrenci Yeterlilikleri, Beceri Eğitiminde İşletme Matrisi konu başlıkları altında düzenlenen çalıştay; Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, çeşitli üniversiteler, İŞKUR, Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları iş birliğinde gerçekleştirildi.

Mesleki eğitim ve turizm alanında ülkenin önde gelen akademisyenleri, sektörün önde gelen yöneticileri ve 55 ilden 300'e yakın öğretmenin katılım gösterdiği çalıştay; Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünün mesleki eğitim tanıtım filmi ile başladı.

Ardından İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, açılış konuşması gerçekleştirdi. Konuşmasına, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Efendiler! Hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz, hatta reisicumhur olabilirsiniz; fakat sanatkâr olamazsınız." sözlerini hatırlatarak başlayan Töre, Atatürk bu sözleriyle mesleki eğitimin ve meslek sahibi sanatkârların toplumdaki yerinin ve öneminin altını çizmiştir." dedi.  

Töre, "Bakanımız Ziya Selçuk'un da belirttiği gibi salgın dönemi de gösterdi ki mesleki eğitim kurumları, Türk eğitim sisteminin can damarıdır ve üretimin; ekonomiyle, demokrasiyle, istihdamla bağlantının da merkezi konumundadır. Meslek liselerimizde, nitelikli öğrenciler yetiştirerek ülkemizin ve dünyanın hizmetine kazandırmayı amaçlıyoruz." dedi.

Yapmış olduğu sunumda, Muğla ilindeki mesleki ve teknik eğitim kurumları hakkında bilgi veren İl Müdürü Töre; turizm mesleki ve teknik Anadolu liselerinin turizm sektörüne nitelikli insan gücü yetiştirdiğini belirtti. Turizm cenneti olan Muğla'nın, turizmin AR-GE merkezi olarak seçilmesinden son derece mutluluk ve gurur duyduğunu ifade eden Töre, gerçekleştirilen bu çalıştayın amacının; yiyecek içecek ve konaklama seyahat hizmetleri alanlarında, üretim kapasitesini fikri mülkiyete yönlendirmek ve 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi çalışmalarını desteklemek olduğunu söyledi.

Çalıştayda "1000 Meslek Lisesi Sanatsal Etkinliklerde Buluşuyor" müzik yarışmasında, il birincisi olan Yatağan Şehit Engin Yalçın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Bertan Demiral'ın seslendirdiği Neşet Ertaş'ın "Ahirim Sensin" adlı eseri katılımcı ve izleyicilere dinletildi.

Çalıştay Programı, vizyon konuşmalarıyla devam etti. 7 vizyon konuşmacısının yer aldığı programda; Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İlyas Sarıyerli, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan, Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Özgür Akdoğan, Muğla Teknopark Genel Müdürü Sayın Dr. Barış Ethem Süzek, Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Öner Çulfaz Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Sayın Bülent Bülbüloğlu katılımcılara seslendi.

Konuşmaların ardından, çalıştay odalarına bağlanılarak salon başkanları takdim edildi. Öğleden sonra 13.15 itibariyle 5 odadan oluşan çevrim içi çalıştay salonlarında; yönetici, akademisyen ve öğretmenlerin katılımlarıyla, belirlenen konu başlıkları 5N1K yöntemiyle görüşüldü.

Grup toplantılarının ardından tamamlanacak olan çalıştayın raporu hazırlanarak ulusal meslek standartları, stratejik insan gücü ve dijital dönüşüme uygunluk sonuç bildirgesi hazırlanacak.  

Çevrim içi çalıştay konu başlıkları:

1.Oda: Mesleki Eğitimde İnovasyon

Salon Başkanı: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya

2.Oda: Meslek Lisesi Öğrencilerinin İstihdamı

Salon Başkanı: İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Zafer Öter

3.Oda: Teknolojik Alt Yapı Destekli Ürün Çıktısı

Salon Başkanı: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Osman Nuri Özdoğan

4.Oda: Öğretmen ve Öğrenci Yeterlilikleri

Salon Başkanı: Konya Selçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Mete Sezgin

5.Oda: Beceri Eğitiminde İşletme Matrisi

Salon Başkanı: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Cafer Topaloğlu

02-06-202102-06-2021

02-06-202102-06-202102-06-202102-06-202102-06-202102-06-202102-06-2021

 

 

 

 

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.