MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA MİLLİ EĞİTİMDEN MUĞLA GAZETECİLER CEMİYETİ İLE ÇEVRE DOSTU İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) arasında "Muğla Mavi Yeşil Okullar Projesi" kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.
MUĞLA MİLLİ EĞİTİMDEN MUĞLA GAZETECİLER CEMİYETİ İLE ÇEVRE DOSTU İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

"Muğla Mavi Yeşil Okullar Projesi" kapsamında, öğretmen ve öğrencilerimizde çevreye yönelik farkındalık oluşturmak, fotoğraf sanatını tanıtmak ve toplumumuzda yaygınlaştırmak amacıyla Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti arasında Çevre Dostu İş Birliği Protokolü imza töreni düzenlendi.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut tarafından imzalanan protokole göre il genelinde öğretmen ve öğrenciler arasında "Kadrajım Mavi Yeşil" adı altında fotoğraf yarışması düzenlenmesi karara bağlandı. Yarışmayla öğretmen ve öğrencilerin çevre ve sürdürülebilirlik kavramlarına dikkat çeken yaşamdan kesitler yakalamaları, maviyle yeşili doğasında barındıran Muğla'mızı farklı bakış açıları ile fotoğraf karelerine dökmeleri amaçlanıyor. 

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde öğrenim gören tüm lise öğrencilerinin katılabileceği fotoğraf yarışması "Diriliş" teması altında düzenlenirken Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki resmi/özel okullarda görev yapan tüm öğretmenlerin yarışacağı kategorinin teması ise, "Temiz Enerji Kaynakları, Kirletici Unsurlar ve Sürdürülebilirlik" olarak belirlendi. Öğretmen ve öğrenciler, doğanın uyanışı, yeşerme, yaşama tutunma, doğal felaketler sonucu iyileşme gibi konuları sanatsal bakış açısıyla fotoğraf karesine dökmeye çalışacaklar.

Her yarışmacının 1 fotoğraf ile katılabileceği yarışmanın birincileri, Muğla Gazeteciler Cemiyeti tarafından fotoğraf makinesi ile ikinciler akıllı saat, üçüncüler ise bluetooth kulaklık ile ödüllendirilecek. Yarışmanın başvuruları 1-15 Mart 2023 tarihinde Milli Eğitime ait MEYBİS sistemiyle alınmaya başlanacak. Yapılan başvurular 15-22 Mart 2023 tarihinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine kurulacak komisyon tarafından değerlendirildikten sonra 27-31 Mart 2023 tarihinde Muğla Gazeteciler Cemiyeti ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulacak seçici kurulun değerlendirmesine sunulacak. Yapılan değerlendirme sonucunda dereceye giren öğrenci ve öğretmenler 4 Nisan 2023 tarihinde ilan edilecek ve Mayıs ayında gerçekleştirilecek olan çevre şenliğinde ödüller takdim edilerek eserler sergilenecek.

Proje kapsamındaki protokol töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, "Muğla Gazeteciler Cemiyeti tarafından kurumumuzla yapılan iş birliği sonucu daha önceki yıllarda geleneksel hale dönüşmüş olan fotoğraf yarışmasını, bu yıl yeniden başlatmanın memnuniyetini yaşıyoruz. Daha önceki yıllarda lise öğrencileri arasında düzenlediğimiz yarışmamızı, bu yıl daha kapsamlı hale getirerek öğretmenlerimizi de projeye dahil ettik. Çevresel duyarlılık içeren temalarımız sonucu ortaya çıkacak fotoğrafları ve elde edilecek sonuçları merakla bekliyor olacağız. Bu yarışmada amacımız, Mavi Yeşil Okullar Projesi kapsamında, dikkatleri çevre ve sürdürülebilirlik kavramlarına çekerek yaşamdan kesitler yakalamanın yanında, öğrenci ve öğretmenlerimizin duygu ve düşüncelerini farklı bakış açıları ile fotoğraf karelerine dökmeleri ve görsel sanat çalışmaları aracılığıyla sergileyebilmelerini sağlamak olacak. Paydaşımız Muğla Gazeteciler Cemiyeti'ne bu anlamlı iş birliği için teşekkür ederim." dedi.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut da protokol töreninde yaptığı konuşmada, "Bu proje, meslek kuruluşlarımız ile kamu kurumları paydaşlığının en güzel örneklerinden birini oluşturuyor. Göreve geldiğimiz 2015 yılında girişimde bulunduğumuz Milli Eğitim Müdürlüğümüzün olumlu yaklaşımlarıyla başlattığımız ve üst üste 3 yıl boyunca sürdürdüğümüz ve Cemiyet olarak dereceye giren öğrencilerimizi fotoğraf makineleriyle ödüllendirdiğimiz fotoğraf yarışmasına ülkemizde yaşanan pandemi süreci nedeniyle ara vermiştik. Projemizi yeniden hayata geçiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çevre duyarlılığını ön planda tutacak temalarla gerçekleştireceğimiz yarışmaya bu yıl ortaöğretim öğrencilerinin yanı sıra, il genelindeki öğretmenlerimizi de dahil etmemiz, projemizi daha da anlamlı hale getirmiştir. Açıkçası dereceye girecek eserleri zorlanarak değerlendireceğimiz bir süreci yaşayacağımızı düşünüyorum. Eserlerin sergilenmesi ve ödül töreni sürecinin Mayıs ayındaki çevre etkinliklerinde gerçekleştirilecek olması, sürece daha da farkındalık katıyor. Bu iş birliğine başından beri titizlikle katkı veren paydaşımız İl Milli Müdürlüğümüze ve müdürlük bünyesindeki AR-GE ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Cemiyetimiz olarak farkındalık içeren çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz." dedi. 

20-12-202220-12-202220-12-202220-12-202220-12-2022

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.