MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Muğla Ölçme ve Değerlendirme Merkezi 2018/2019 Faaliyetlerimiz

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ilimizde ölçme değerlendirme kalitesini artırmak hedefi ile 2018 Eylül ayında Muğla Ölçme Değerlendirme Merkezi'nin kurulum çalışmalarına başlamıştır ve hızlı bir şekilde bakanlık merkezli PISA, TIMMS ve ABİDE çalışmaları konusunda yeterliliklerini geliştirilmesi sağlanmıştır.
Muğla Ölçme ve Değerlendirme Merkezi 2018/2019 Faaliyetlerimiz

MUĞLA ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME MERKEZİ

 

Eğitimde öğrencinin neyi yapıp yapmadığı, neyi bilip bilmediği ve performansını ne derece artırabildiğini ölçmek önemlidir. Öğrencilerin bilgi ve becerilerini yoklayan , tutarlı ve geçerli bilgiler sunan çeşitli değerlendirme araçlarının kullanımı önerilmektedir.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ilimizde ölçme değerlendirme kalitesini artırmak hedefindedir ve bu sebeple Muğla Ölçme Değerlendirme Merkezi'nin kurulum çalışmalarına Eylül 2018'de başlamıştır. Öncelikle Merkez'e 7 öğretmen görevlendirilmiş ve daha sonra bu sayı 9a çıkarılmıştır. Merkez öncelikle hızlı bir şekilde bakanlık merkezli PISA, TIMMS ve ABİDE çalışmaları konusunda yeterliliklerini geliştirilmesi sağlanmıştır.

2019 TIMMS uygulamasına ilimizi temsilen katılan okulumuzun sürece hazırlanmasına merkezimiz katkıda bulunmuştur. TIMMS hazırlık ve uygulama süreci başarıyla tamamlanmıştır.

Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından hazırlanan  Başarı İzleme Sınavı da ilimizde çeşitli okullarda 4 ve 7.sınıflar düzeyine Merkezimizin koordinasyonuyla  uygulanmıştır.

Merkezimiz il genelinde ölçme değerlendirme konusunda  yerel öğretmen eğitimleri düzenlemektedir. Yıl boyunca  merkezin  sınav çalışmalarında da görev alacak birçok öğretmen ölçme değerlendirme ve soru hazırlama eğitimlerine katılarak   bu konulardaki bilgi ve becerilerini artırmışlardır. Merkez çalışanları için bilgisayar destekli yayın eğitimi ve veri analizi eğitimleri planlanmış ve yürürlüğe konmuştur.

Teknik anlamdaki eksiklikler de hızlıca giderilmiştir. Merkez'de kullanılmak üzere bilgisayarlar, yazıcılar, optik okuma cihazı ve   birçok teknik ekipman temin edilmiştir.

Yapılacak sınavlar için güvenlik  seviyesini artıracak sınav poşetleri ve sınav taşıma kutuları da temin edilip aktif bir şekilde kullanımı sağlanmıştır.

Bu  altyapı çalışmaları ile Muğla Ölçme Değerlendirme Merkezi çeşitli  sınavları il genelinde yapabilecek şekilde hazırlanmıştır.

2018-2019 eğitim öğretim yılının birinci döneminde il genelinde 12. Sınıflar düzeyinde bir adet TYT uygulaması yapılmıştır.

Ortaokullarda değişen yeni soru yapılarına öğrencilerimizin uyum sağlayabilmesi amacıyla 1.dönem 1 adet ve 2.dönem 2 adet KDS uygulaması 8.sınıflar düzeyinde yapılmıştır. Bu sınavlarda öğrencinin mevcut öğrenmelerini ölçerek öğrenme süreçlerini takip etmeyi ,  öğrencilerin bilişsel düzeylerini tespit etmeyi  ve öğrenme eksikliklerinin giderilmesine ışık tutmayı hedefledik. Yaptığımız KDS uygulamaları öğrenci gelişiminin okullar, öğretmenler ve veliler tarafından da takip edilmesi fırsatını yaratmıştır.

Merkezimiz aynı zamanda 9.sınıflar düzeyinde ortak sınavlar da yapmaktadır. 1.dönem Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı derslerinden birer ortak sınav yapılmıştır. 2.dönem ise Tarih, Fizik, Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı derslerinden birer ortak yazılı sınav yapılmıştır. Yapılan sınavlar sonucunda notlarla birlikte, öğrenme eksikliği bulunan kazanımlar ve başarı düzeylerine dönük istatistiki bilgiler de okullara gönderilmiştir.

Tüm bu sınavların dağıtımı ve sonuçlarının duyurulması için internet ortamında 2 adet modül Merkezimiz tarafından kullanıma sunulmuştur. Ortak sınav modülü ile, okulların sınav günü belirtilen saatlerde sınavı indirip çoğaltabilecekleri bir sistem oluşturulmuştur. Sınav sonuç açıklama sistemi  de tüm ortaokul ve liselerin merkezimizce yapılan sınavların sonuçlarını görebilecekleri bir sistemdir. Her iki sisteme de giriş için okullarımıza kullanıcı adları ve şifreleri merkezimizce tanımlanmıştır.

Muğla Ölçme Değerlendirme Merkezi 2018-2019 eğitim öğretim yılında elde ettiği başarılar ve edindiği deneyimlerle yeni öğretim yılında çalışmalarına daha yüksek kalitede devam edecektir.

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.