MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA VALİSİ ORHAN TAVLI, MÜDÜRLÜĞÜMÜZ AR-GE EKİBİNİ KABUL ETTİ

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen Verimlilik Proje Yarışması kamu kategorisinde Mavi Yeşil Okullar Projesi ile Türkiye üçüncüsü olan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz AR-GE ekibini, İl Müdürümüz Emre Çay eşliğinde kabul etti.
MUĞLA VALİSİ ORHAN TAVLI, MÜDÜRLÜĞÜMÜZ AR-GE EKİBİNİ KABUL ETTİ

Valilik 75. Yıl Toplantı Salonunda İl Müdürümüz Emre Çay ve AR-GE ekibimizle bir araya gelen Muğla Valisi Orhan Tavlı' ya, Verimlilik Ödülleri Yarışması kamu kategorisinde kazanılan Türkiye 3'üncülüğü plaketi ve ödülü takdim edildi.

Gerçekleşen ziyarette; İl Müdürümüz Emre Çay'ın yanı sıra Müdürlüğümüz Strateji ve Geliştirme Biriminden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serap Aksel ve AR-GE proje ekibi yer aldı.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, İl Müdürümüz Emre Çay'ı ve proje ekibini tebrik ederek Mavi Yeşil Okullar Projesi hakkında bilgi aldı.

Muğla Mavi Yeşil Okullar Projesi

Proje  kapsamında tüm okullarımızda "İsraf Avcıları" takımları kurulmuş, okullarda temiz enerji kaynakları, sürdürülebilirlik, suyun önemi gibi çok sayıda farklı başlıkta panolar oluşturulmuştur. Takımlar ayrıca atık zeytinyağlarından sabun yapımı, bitkisel yağ yapımı, geri dönüşüm sergileri gibi özgün çalışmalar yürütmektedir.

Belirlenen pilot okullarda öğrenim gören öğrencilere, eğitim öğretim yılı başında çevre duyarlılığına yönelik akademik bir ölçek uygulanmış (ön test), yılsonunda yeniden uygulanarak (son test) projenin öğrenciler üzerindeki etkisi bilimsel olarak ortaya konacaktır.

İlçe bazlı belirlenen pilot okullarımızda, okul bahçelerinde oluşturulacak mini tarım alanlarında kullanılmak üzere gübre üretmek için "kompost çukurları" ile sulama ve okul temizliğinde kullanılmak üzere "yağmur suyu biriktirme alanları" oluşturulmaya başlanmıştır.

Elektrik/su giderleri yüksek pilot okullar belirlenerek özellikle bu okulların giderlerinin azaltılmasına yönelik çevreci tedbirler alınmaya başlanmıştır. Ayrıca perlatör, sensörlü musluk ve lambaların pilot okullarda uygulanmasına yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

İlimizin doğal güzellikleri, ilimize özgü bitki yetiştiriciliği ve tarım uygulamaları, temiz enerji kaynakları ve sürdürülebilirlik, çevremizi kirleten unsurlar ve canlılara verdiği zararlar temalı "Kadrajım Mavi Yeşil Fotoğraf Yarışması" düzenlenmesi planlanmıştır.

Doğaya ve çevreye dikkat çekmek amacıyla "Bu Sefer Hamleni Doğa İçin Yap" satranç ligi düzenlenmiştir.  

Proje kapsamında ENVERÇEVKO derneği ile imzalanan Eğitimde İş Birliği Protokolü kapsamında okullarımızda; bisiklet tamir atölyeleri, uzun yol bisiklet, çevre ve yenilenebilir enerji gibi farklı temalarda eğitimler periyodik olarak sürdürülmektedir.

Bisiklet turu, çevre temizliği, ağaç dikimleri ve yanan ormanlara yönelik farkındalık eğitimleri gibi etkinlikler, eğitim öğretim süreci boyunca farkındalık amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Tohum bombasının doğa yürüyüşleri ile doğaya bırakılması, tüm anaokulu ve ilkokullarımızda sürdürülmektedir.

Proje kapsamında okullarımızda yürütülen çalışmaların görünürlüğünü artırmak ve motivasyonu artırmak amacıyla "Mavi Yeşil Okul Levhası" başvuru kriterleri yayınlanmıştır. Başvuran okullarımızın değerlendirmesi yapılarak yılsonunda levhaları teslim edilecektir.

Proje çıktılarının sergilenmesi ve iyi örneklerin paylaşılması amacıyla "Mavi Yeşil Çevre Şenliği" ile proje finalinin mayıs ayında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

25-01-202325-01-202325-01-202325-01-2023

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.