MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA'DA 16 PİLOT OKULDA ÇEVRE DOSTU UYGULAMALAR YAPILIYOR

Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen "Temel Eğitimde Çevre Dostu 1000 Okul Projesi" çerçevesinde, Muğla'da 16 pilot okulda, çevre dostu uygulamalar ve etkinlikler başarıyla gerçekleştiriliyor. 
MUĞLA'DA 16 PİLOT OKULDA ÇEVRE DOSTU UYGULAMALAR YAPILIYOR

Öğrencilere çevre bilincini, sürdürülebilirlik kavramını benimsetmek buna ilişkin uygulamaları göstermek ve uygulatmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığınca 81 ilde hayata geçirilen "Temel Eğitimde Çevre Dostu 1000 Okul Projesi", Muğla'da birbirinden değerli uygulamalarla, farkındalık etkinlikleriyle devam ediyor.

İlimizde "Çevre Dostu 1000 Okul Projesi" kapsamında yer alan 16 pilot okul; enerji tüketiminin azaltılmasına, yenilenebilir enerji ve su tasarrufunun sağlanmasına, geri dönüşüm ve sıfır atık konularında öğrencilerin farkındalıklarının artırılmasına yönelik faaliyetlerle dikkat çekiyor. Bu doğrultuda 16 okulun tamamında sıfır atık kütüphanesi oluşturuldu. Sensörlü lamba, led aydınlatma, fotoselli batarya kullanılmaya başlandı. Yağmur suyu biriktirme alanları oluşturuldu. Kompanzasyon panolarının iyileştirilmesi yapıldı. Elektrik, su ve doğal gaz kullanımlarının anlık olarak izlenebilmesi için gösterge panelleri kuruldu. Isıtma kazan sistemi dönüşümü, termostatik vana uygulaması yapıldı. Güneş enerjisi santrali (GES) kurulum çalışmaları ise devam ediyor.

Bu uygulamaların yanında öğrencilerin çevre bilinci kazanması adına 16 çevre dostu okulda, mayıs ayında açık hava etkinlikleri düzenlendi. Öğrenciler okul bahçesinde sıfır atık malzemelerden birbirinden değerli tasarımlar yaptılar, evsel organik atıklarla kompost çukuru oluşturdular, çiçek diktiler, kuş yemlikleri yaptılar, kitap okudular, spor yaptılar. Ayrıca öğrenciler, bir meyve çekirdeğini okulların açıldığı ilk gün toprakla buluşturmak üzere eş zamanlı olarak saksılarına diktiler.

Geçtiğimiz hafta ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Muğla Orman Bölge Müdürlüğü iş birliğinde 13 ilçede yer alan 16 pilot okulda, orman temalı farkındalık etkinlikleri düzenlendi. Verilen eğitimlerde, 2021 yılında ilimizde meydana gelen orman yangınlarının ekosistem üzerinde yarattığı tahribatı göstermek, yangından sonra gelişen ve yenilenen bitki florası konusunda bilgilendirme yapmak ve yangınlara karşı alınması gereken tedbirleri anlatmak amacıyla Muğla Orman Bölge Müdürlüğü personeli, çevre dostu öğrencilerle bir araya geldi.

Proje kapsamında, Bakanlığın destekleriyle, çevre dostu okulların tüm yöneticileri ve öğretmenlerine çevre bilinci ve iklim değişikliğiyle ilgili eğitimler verilmeye devam ediyor.

"ÇEVRE DOSTU 1000 OKUL PROJESİ" KAPSAMINDAKİ OKULLARIMIZ  

1

BODRUM

Mahinur Cemal Uslu Ortaokulu

2

DALAMAN

Cumhuriyet İlkokulu

3

DATÇA

Kabaklarlı İlkokulu

4

FETHİYE

Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu

5

KAVAKLIDERE

Menteşe İlkokulu

6

KÖYCEĞİZ

Köyceğiz Beyobası İlkokulu

7

MARMARİS

Şehit Ahmet Benler İlkokulu

8

MENTEŞE

Şehit Jandarma Binbaşı Kıvanç Cesur Ortaokulu

9

MENTEŞE

Yenice İlkokulu/Ortaokulu

10

MENTEŞE

Şemsiana Anaokulu

11

MİLAS

Fesleğen İlkokulu

12

MİLAS

Şehit Erkan Karataş İlkokulu

13

ORTACA

Dikmekavak Asiye Faruk Özalp OrtaokulU

14

SEYDİKEMER

Şehit Gürcan Akan İlkokulu

15

ULA

Akyaka Cahit Belkıs Güneyman İlkokulu/Ortaokulu

16

YATAĞAN

Fatih Ortaokulu

30-05-202230-05-202230-05-202230-05-202230-05-202230-05-202230-05-202230-05-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.