MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA'DA 28 BİN ÖĞRENCİ ÜCRETSİZ YEMEK İMKÂNINDAN FAYDALANIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek adına hayata geçirdiği sosyal politikalarla, öğrencileri desteklemeye devam ediyor. Muğla'da okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenim gören 25 bin 310 öğrenci taşımalı eğitimden faydalanırken ortaöğretimde 2 bin 743 öğrenci pansiyon hizmetinden yararlanıyor. Taşımalı eğitim ve pansiyonlardan faydalanan 28 bin 53 öğrenciye ücretsiz yemek desteği de sunuluyor.
MUĞLA'DA 28 BİN ÖĞRENCİ ÜCRETSİZ YEMEK İMKÂNINDAN FAYDALANIYOR

Eğitimde Fırsat Eşitliği Güçlendiriliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için şartlı eğitim yardımından öğrenci burslarına, taşımalı eğitimden ücretsiz yemek imkânına, ücretsiz ders kitaplarından yardımcı kaynaklara çok sayıda projeyi kararlı bir şekilde uygulamaya devam ediyor. Muğla'da, Milli Eğitim Bakanlığının ücretsiz yemek hizmetinden, taşımalı eğitimdeki, pansiyonlardaki, okul öncesindeki ve özel eğitimdeki öğrenciler faydalanıyor. İl genelinde ilköğretim, ortaöğretim ve özel eğitim olmak üzere 25 bin 285 öğrenci taşımalı eğitimden istifade ederken aynı zamanda ücretsiz yemek imkânından yararlanıyor. Pansiyonda kalan 2 bin 743 ortaöğretim öğrencisine de günde üç öğün ücretsiz yemek hizmeti veriliyor.

Ders Kitapları ve Kaynak Kitaplar Ücretsiz Veriliyor

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitaplarının öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılması uygulaması devam ediyor. Bu kapsamda Muğla'da 2022-2023 eğitim öğretim yılında 1 milyon 517 bin 360 ders kitabı öğrencilere ücretsiz olarak verildi. Ayrıca bu sene ilk defa ilkokul 2. sınıflardan lise 12. sınıflara kadar yardımcı kaynaklar da ücretsiz olarak öğrencilere ulaştırıldı. Muğla ili genelinde 908 bin 561 yardımcı kaynak kitap öğrencilere dağıtıldı. Yine bu eğitim öğretim yılında 178 bin 368 çalışma defteri, il genelinde öğrencilere ücretsiz olarak verildi.

Okul Öncesi Eğitimde Pilot Uygulamalar Başladı

Bakanlığın son bir yılda okul öncesi eğitime erişimi artırmaya odaklanmasıyla, Dalaman ve Menteşe ilçelerinde taşımalı eğitim vermeye başlayan pilot uygulama konumundaki 25 anaokulu öğrencisi de ücretsiz yemek imkânından faydalanıyor. Milli Eğitim Bakanlığının ücretsiz yemeği özellikle okul öncesi eğitim kademesinde yaygınlaştırmayı hedeflemesiyle, bu sayının önümüzdeki günlerde artması bekleniyor.

Öğrencilerimizi Sosyal Politikalarla Destekliyoruz

Eşit, nitelikli ve kapsayıcı bir eğitimin gerçekleşmesi adına eğitimde fırsat eşitliğinin önemine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay,  "Bakanlığımız sürdürülebilir bir gelecek için eğitimde fırsat eşitliğine öncelik veriyor ve bu bağlamda eğitimin her kademesindeki öğrencilerimiz sosyal politikalarla desteklenmeye devam ediyor. 2022-2023 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından 1 milyon 517 bin 360 ders kitabı, 908 bin 561 yardımcı kaynak kitap ile 178 bin 368 çalışma defteri ilimizdeki öğrencilerimize ücretsiz verildi. 3 bin 146 öğrencimiz burs imkânından faydalanırken 28 bin 53 öğrencimiz ise ücretsiz yemek imkânından yararlanıyor. Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda, 2023 yılında okul öncesine ağırlık vererek ücretsiz yemek yiyen öğrenci sayımızı daha da artıracağız. Bakanlığımıza bu imkânları öğrencilerimize sağladıkları için sonsuz teşekkür ediyoruz."

Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Hedefi Ücretsiz Yemek Hizmetini 2,5 Milyon Öğrenciye Ulaştırmak

Bakanlık 81 ilde yaptığı çalışmalar sonucunda ücretsiz yemek hizmetinden yararlanan öğrenci sayısını 1,5 milyondan, 1 milyon 796 bin 985'e çıkardı. Milli Eğitim Bakanlığının 2023 hedefi, ücretsiz yemek hizmetini 2,5 milyon öğrenciye ulaştırmak.

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.