MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA'DA ANA SINIFI VE İLKOKUL 1. SINIFA BAŞLAYACAK ÖĞRENCİLER İÇİN ŞUBE BELİRLEME KURALARI ÇEKİLİYOR

Muğla'da okul öncesi eğitim ve ilkokul birinci sınıfa başlayacak olan öğrenciler için "Şube Belirleme Kuraları", il genelinde tüm okullarda eş zamanlı olarak 1 Eylül 2023 tarihinde velilerin huzurunda gerçekleştirilecek.
MUĞLA'DA ANA SINIFI VE İLKOKUL 1. SINIFA BAŞLAYACAK ÖĞRENCİLER İÇİN ŞUBE BELİRLEME KURALARI ÇEKİLİYOR

Yeni eğitim öğretim yılında Muğla ili genelinde tüm resmi okullardaki ilkokul 1. sınıf, ana sınıfı, bağımsız anaokulu ve uygulama ana sınıflarına yeni kayıt olan öğrencilerin şube ve öğretmenleri, bu sene de "kura" yöntemiyle belirlenecek. Kuralar, her sene olduğu gibi bu yıl da tüm ilçelerde eş zamanlı olarak yapılacak.

Tüm Okullara Resmî Yazı Gönderildi

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay imzasıyla, tüm ilçe  müdürlüklerine gönderilen resmî yazıda, 13 ilçedeki bağımsız anaokulları, ilkokullar ve ana sınıfı olan okullara yeni başlayacak öğrencilerin şube ve öğretmenlerinin kura ile belirleneceği ve tüm hazırlıkların titizlikle yapılması istendi. Eğitimde fırsat eşitliği ve her öğrencinin eğitim öğretim hakkından eşit ölçüde yararlanabilmesi ilkesine vurgu yapılan yazıda, şube belirleme sürecinde yapılacaklar ve uyulması gereken kurallar sıralandı.  

Kuralar 1 Eylül'de Çekiliyor

Okul müdürü, öğretmenler ve okul aile birliği başkanından oluşan "Şube Belirleme Komisyonu" tarafından, velilerin huzurunda gerçekleştirilecek olan kura işlemi, tüm ilçelerde eş zamanlı olarak 1 Eylül 2023 tarihinde saat 10.30'da ve şube sayısı fazla olan okullarda 14.00'te gerçekleştirilecek. 

Kız ve Erkek Öğrencilerin Eşit Dağılımı Sağlanacak

Şubelerde kız ve erkek öğrencilerin eşit dağılımının sağlanması için kuraları ayrı ayrı çekilecek. Ayrıca okulda yabancı uyruklu öğrenciler var ise şubelere eşit dağılımının sağlanması için bu öğrencilerin de kuraları ayrı torbadan çekilecek.

İkiz Kardeşi Olan Öğrenciler İçin Seçim Hakkı Veriliyor

İkiz öğrencilerin aynı şubede eğitim görmeleri konusunda veli talebi doğrultusunda, öğrencilerin isimleri tek bir kura kâğıdına yazılarak kura işlemi gerçekleştirilecek; farklı sınıf talebinde ise öğrenciler ayrı kura torbasında kuraya katılacaklar. 

Katılamayan Veliler için de Kura Çekilecek

Kura saatinde okula gelemeyip çekilişe katılamayan velilerin yerine komisyon tarafından çekiliş yapılacak; öğrencinin şubesi ve öğretmeni belirlenecek. Bu işlemler komisyonca tutanak altına alınacak. Öğrencilerin şube belirleme işlemleri tamamlandıktan sonra öğretmenlerin şubeleri de kura ile belirlenecek.

Nakillerde de Kura Uygulanacak

Kura ile şube belirleme işlemlerinin tamamlanmasının ardından 2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde okula yeni kayıt yaptıran ya da nakil olarak gelen 1. sınıf ve okul öncesi öğrenciler, yine komisyon tarafından naklinin geldiği gün öğrenci sayısının en az olduğu sınıfa yerleştirilecek. Öğrenci sayısı eşit birden fazla şube var ise sadece bu şubeler için kura işlemi gerçekleştirilecek ve tutanak altına alınacak.

Kura ile şubesi belirlendikten sonra nakil işlemi ile başka bir okula giden öğrenci, 2023-2024 eğitim öğretim yılında tekrar kendi okuluna dönerse ilk kurada belirlenen şubesine kaydı yapılacak.

Bir önceki yıl ana sınıfı, bağımsız anaokulu ve uygulama ana sınıfında okuyan ve 2023-2024 eğitim öğretim yılında da aynı okulda eğitime devam edecek öğrenciler, kuraya dâhil edilmeyecek.

Öğrenciler Yeni Sınıflarında Uyum Eğitimine Alınacaklar

Ana sınıfı ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin uyum haftası 4-8 Eylül tarihleri arasında uygulanacak. Öğrenci ve velilere şube öğretmenleri tarafından uyum eğitimi sürecinde okulun tanıtımı ve 2023-2024 eğitim öğretim yılında uygulanacak program hakkında gerekli bilgilendirmeler yapılacak.

İlk Ders Zili 11 Eylül'de Çalacak

Okullarda yeni eğitim öğretim yılı 11 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacak. Birinci ara tatil 13 Kasım 2023 Pazartesi başlayacak ve 17 Kasım 2023 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 22 Ocak 2024 Pazartesi başlayıp 2 Şubat 2024 Cuma tamamlanacak.

İkinci dönem, 5 Şubat 2024 Pazartesi başlayacak. İkinci ara tatil ise 8 Nisan 2024 Pazartesi ile 12 Nisan 2024 Cuma tarihleri arasında yapılacak. Okullar 14 Haziran 2024 tarihinde yaz tatiline girecek.

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.