MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA'DA DÜNYA SÜT GÜNÜ KUTLANDI

"1 Haziran Dünya Süt Günü" Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde, Lider Çocuk Tarım Kampı öğrencilerinin katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı.
MUĞLA'DA DÜNYA SÜT GÜNÜ KUTLANDI

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen Dünya Süt Günü etkinliğine, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emre Çay, İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Barış Saylak, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muammer Cihan, Sür-Koop Başkanı Serhat Kozinoğlu, Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Süleyman Gül,  Lider Çocuk Tarım Kampı öğrencileri ve öğretmenleri katıldı.

Süt dağıtımı ile başlayan etkinlikte öğrenciler, öğretmenler ve katılımcılar arasında en hızlı süt içme yarışı yapıldı. Yarışı kazanan öğrenciler, dans ve müzik gösterileri ile eğlenerek pasta kesti.

Öğrencilere süt ve süt mamullerinin faydaları çizgi film ve slayt eşliğinde anlatılırken, "Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık" Projesi kapsamında gıda israfına dikkat çekmek ve israfı azaltma konusunda farkındalık yaratmak amacıyla proje maskotu Cano ile öğrenciler bilgilendirildi.

Dünya Süt Günü ve gıda israfı ile ilgili video gösteriminin ardından Kafaca İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi Dolunay Özçelik de Lider Çocuk Tarım Kampı'nda eğlenerek öğrendiklerini belirtti. Tarımın sadece topraktan ibaret olmadığını, ayrıca balık ve balıkçılık hakkında çok yeni bilgileri öğrendiklerini ve geziden çok mutlu ayrıldıklarını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emre Çay yaptığı konuşmada, "Ülkemiz, dört mevsimin bir arada yaşandığı dünyada nadir ülkelerden bir tanesi ve hemen hemen her ürünün yetiştiği çok zengin bir coğrafyaya sahibiz. Sizlerden beklentimiz bu zenginliğe hep beraber sahip çıkalım. Çevremizi temiz tutalım, israftan kaçınalım. Sizler israf avcılarısınız. Okullarda çok güzel etkinlikler yapıyorsunuz. Çiçekler ekiyorsunuz, küçük tarım alanları oluşturuyorsunuz, inanın bunlar çok değerli. Sizler bizlerin geleceğisiniz." dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile birlikte yapılan çalışmaların çok kıymetli olduğunu belirten İl Müdürümüz Sayın Emre Çay "Millî Eğitim Bakanlığımız bu yılı tarım seferberliği ilan ederek başlamak istiyor ve bunun ön hazırlıklarına başladık. Önümüzdeki yıl nasıl ki, meslek liseleri pandemi döneminde maske, dezenfektan, önlük, siperlik üreten yani kara gün dostu oldu ise bundan sonraki süreçte de dünyada yaşanabilecek olan bu gıda ihtiyacını karşılamak için meslek liseleri bünyesinde tarım alanları açacağız. Sayın Valimizin de destekleri ile ürün yelpazesini arttıracağız." ifadelerine yer verdi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Sayın Barış Saylak, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün sadece toprak ile değil, gıda arzı yönünden denizlerdeki gıda ürünleri ile de sorumlu olduğunu belirtti. Saylak, "Özellikle son iki yıldır yaşadığımız pandemi sürecinde gıdanın ne kadar önemli olduğu tüm dünyada ortaya çıktı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak bu süreçte gece gündüz durmadan üretim için çalıştık." dedi.

Önemli bir gıda ürünü olan sütün özellikle çocukların sağlıklı gelişimine büyük katkı sunduğunu belirten Saylak, "Üretim ile siz sevgili çocukları bir araya getirmek, geleceğin çiftçilerine, geleceğin meslektaşlarına dokunmak, bizi ayrıca mutlu ediyor. Sizleri aramızda görmekten çok mutluyuz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde çok güzel projelere imza atıyoruz. Gelecek sizsiniz, gelecek tarımda. Sütümüzü içiyoruz, gıdaları israf etmiyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, öğrencilere Lider Çocuk Tarım Kampına katılımlarından dolayı başarı belgeleri takdim edildi.

02-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.