MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA’DA EĞİTİMDE BİR İLK

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2018-2019 eğitim-öğretim yılının başladığı ilk hafta ildeki 152 bin 674 öğrencinin eğitimi ve gelişimini arttırmak adına velilerle işbirliği projesini başlattı. İşbirliğinin ilk faaliyeti ise velilere ve eğitim yöneticilerine  “Yetenek ve gelişim projesini” başlattı.
MUĞLA’DA EĞİTİMDE BİR İLK

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından veli ve eğitim yöneticilerine dönük “Çocuğun Gelişimini Destekleyen Anne-Baba Olmak” eğitim semineri verildi.

 Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışmalarına hız vererek;  öğretmen ve Okul Yöneticileri ile Velilere dönük birbirinden güzel eğitim ve seminerler düzenlemeye devam ediyor.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ; “Yetenek Haritası ve Gelişim Karnesi projesi” kapsamında Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Oktay AYDIN tarafından; 20 Eylül 2018 Perşembe günü öğrenci velilerine dönük olarak “Çocuğun Gelişimini Destekleyen Anne Baba olmak” Konulu seminer verilirken 21 Eylül 2018 Cuma güne ise öğretmen ile okul yöneticilerine dönük olarak “Beyin Temelli Sınıf Yönetimi ve Zor velilerle ilişkileri yönetmek” konulu seminerler verildi.

Eğitimin her alanında ve her bir paydaşına desteğini sonuna kadar sağlayan Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, düzenlemiş olduğu bu seminerler ile  eğitimci ve velilerin gelişimsel sürecine katkı sunmanın yanı sıra öğrencilerin kişisel her türlü gelişiminin  evde ailesinden; okulda ise hem öğretmenlerinden hem de okul yöneticilerinden desteklenmesinin arttırılması  sağlanmaktadır.

Bu kapsamda 20.09.2018 Perşembe günü saat 10:30’da Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Oktay AYDIN tarafından anne ve babalara “Çocuğun Gelişimini Destekleyen Anne Baba olmak” Konulu Bilgi ve Deneyim paylaşımı semineri verildi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen bu seminer ile Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 100 okul Müdürü ve 120 veli bir araya gelerek “çocuklara bakış açısından” veliler genel olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca Hatalı veli yaklaşımlarından söz edilerek, 6-18 yaş arası farklı kademelerdeki öğrenci velilerine noktasal yönlendirmeler yapılmıştır.

“Çocuğun Gelişimini Destekleyen Anne-Baba Olmak” konulu seminerde veli ve eğitim yöneticilere şu şekilde konular üzerinde duruldu;

*Çocuklarla yaşanılan sorunlar nelerdir?

*Çocuklarla ilgili beklentilerimiz nelerdir?

*Çocukların davranışlarını nasıl anlamalıyız?

*Çocukların davranışlarının beyin odaklı temelleri nelerdir?

*Başarıya giden yolda temel belirleyiciler nelerdir?

*Dikkati toplama sorunu ve başa çıkma yolları nelerdir?

* Ders çalışma sorunu ve başa çıkma yolları nelerdir?

*Motivasyon sorunu ve başa çıkma yolları nelerdir?

*Çocuklarla iletişimi geliştirmede işe yarayacak öneriler nelerdir?

 

Özellikle bu zamana kadar çocuklarına karşı bazı davranışlarda hata yapıldığını fark eden veliler seminer sonrası, almış oldukları eğitimin faydalı olduğunu belirterek başta Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere seminerde katkısı olan herkese teşekkürlerini ifade ettiler.

Ayrıca öğretmenlere verilecek “Beyin Temelli Sınıf Yönetimi Ve Zor Velilerle İlişkileri Yönetmek” semineri ile birlikte  bu seminerlerin sonunda, Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Öğr. Üy. Oktay Aydın tarafından her ilçe için «İlçe Yetenek Raporu» , Muğla ili için «Muğla Yetenek Raporu» hazırlanarak «Muğla Yetenek Haritası Raporu» oluşturulacaktır.

 

21-09-201821-09-201821-09-201821-09-201821-09-201821-09-2018

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.