MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA'DA ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN COVİD-19 AŞI KAMPANYASI BAŞLADI

Covid-19 ile mücadelede toplumsal bağışıklığın kazanılma sürecine destek olmak, il ve ülke genelinde aşılanma oranlarının artırılmasını sağlamak amacıyla Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muğla İl Halk Sağlığı Merkezi Başkanlığı iş birliği ile ortaöğretim öğrencilerine yönelik Aşı Kampanyası başladı.
MUĞLA'DA ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN COVİD-19 AŞI KAMPANYASI BAŞLADI

Menteşe Şifa Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımıyla başlayan aşılama kampanyasında; İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, Muğla Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Eriş Başaran Akça, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serap Aksel, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kömürcü ve şube müdürleri yer aldı.

Bu yüzyılın vebası olan Kovid-19'a karşı bizlerin en güçlü silahı aşı.

Önce sağlık diyerek sağlık meslek lisesinde aşı kampanyasına başladıklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay  "İki yıla varan ve dünyayı kasıp kavuran bir salgınla, bir afetle baş başayız. Bu salgının önüne geçmek ancak aşılanmamız ile mümkün. Biliyorsunuz ki geçmiş tarihlere baktığımız zaman, insanların kırımına yol açan birçok hastalığın sonlanması, aşı ile mümkün olmuştur. Bu yüzyılın vebası olan Kovid-19'a karşı bizlerin en güçlü silahı aşı. Aşı olmak hem kişinin kendisini hem de çevresindekileri hastalığa karşı koruyor. İnşallah bir an önce bu salgından kurtulalım ve yüz yüze eğitimimiz aralıksız devam etsin." ifadelerine yer verdi.

Koranavirüs de canlılığını sürdürebilmek için şu anda tüm dünya ile savaşıyor

Aşılama kampanyasına destek veren herkese teşekkür eden Muğla Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Eriş Başaran Akça "Salgından kurtulmanın tek kurtuluş yolu aşı. Kovid-19 virüsü, diğer hiçbir virüse benzemiyor. Korkunç derecede bulaşıcı, korkunç derecede öldürücü bir virüs. Virüsler de bizim gibidir, her zaman hayatta kalmak ister. Koranavirüs de canlılığını sürdürebilmek için şu anda tüm dünya ile savaşıyor. Bunun içinden çıkılacak tek yol, toplumsal bağışıklığı sağlamak. Toplumsal bağışıklığı iki türlü sağlarsınız, ya hastalığı geçirirsiniz ya da hastalığa karşı aşı olursunuz. Şu anda bizim elimizdeki en büyük silah çok şükür ki aşı.

Şu anki aktif vakaların yüzde 40'ı, 23 yaş altı grup

Virüsün hedefinde gençlerin yer aldığını belirten Dr. Eriş Başaran Akça "Bakanımızın açıklamalarına göre şu anki aktif vakaların yüzde 40'ı, 23 yaş altı grup. Sizlerin aşılanması önce sizler için çok önemli, sonra annenize, babanıza, büyüklerinize, bu hastalığı bulaştırmamanız için önemli."  diyerek aşılanmadan korkulmaması gerektiğini ve aşının sanıldığı gibi zararlı olmadığını söyledi.

Konuşmaların ardından, ebeveynlerinin e-nabız üzerinden oluşturdukları taleple aşı kampanyasına katılan öğrencilere, toplantı salonunda sağlık ekipleri tarafından ilk doz aşıları yapıldı. Aşı olan öğrenciler, tüm arkadaşlarını aşı olmaya davet etti. 

İl Müdürümüz Emre Çay, aşı olan öğrencilere sağlıklı günler dileyerek öğretmenler odasında meslektaşlarıyla bir araya geldi. Öğretmenlerle sohbet eden İl Müdürümüz, eğitimin  kalitesinin artmasına yönelik çalışmalarından dolayı öğretmenlere teşekkür etti. 

Kampanya startının verildiği Menteşe Şifa Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden sonra diğer okullarda da aşı uygulamalarına devam edilecek.

15-10-202115-10-202115-10-202115-10-2021

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.