MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA'DA TÜRK SANAT MÜZİĞİ RÜZGÂRI ESTİ

  Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Menteşe Halk Eğitimi Merkezi tarafından hazırlanan "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz" Türk Sanat Müziği Konseri, Muğla'da dinleyicileriyle buluştu. Her yaş ve meslek grubundan kursiyerlerden oluşan koro, seslendirdikleri şarkılarla seyircilerine büyük bir müzik ziyafeti sundu.  
MUĞLA'DA TÜRK SANAT MÜZİĞİ RÜZGÂRI ESTİ

 

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün Türk müziğinin gelecek nesillere aktarılması amacıyla başlattığı "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz" projesi kapsamında, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünce il genelinde halk eğitim merkezlerinde Türk Müziği Koroları oluşturuldu. Korolar uzun süren çalışmaların ardından ilçelerde verdikleri konserlerle büyük beğeni topladı.

Türk sanat müziğine ilgi duyan, şarkı söylemek isteyen 15 yaş üstü herkesi bir araya getiren "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz" projesi, Muğla'da ocak ayı konserleriyle izleyicisiyle buluştu.

Menteşe Halk Eğitimi Merkezinin hazırlamış olduğu Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz Türk Sanat Müziği Korosu Konseri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay'ın katılımlarıyla gerçekleşen konserde; rast, muhayyerkürdi, hicaz, kürdilihicazkar, hüseyni, suzinak, muhayyer, uşşak ve segah makamlarında şarkılar seslendirildi. Muğla Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni Şef Bülent Keklik yönetiminde, Türk sanat müziğinin birbirinden güzel, birbirinden değerli unutulmaz eserlerinin seslendirildiği konser, salondaki davetliler tarafından büyük beğeni topladı.

Aynı zamanda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Müzik Bölümü akademisyenleri ve Muğla Güzel Sanatlar Lisesi müzik öğretmenlerinin yer aldığı il komisyonunca yapılan değerlendirmeler sonucunda, Menteşe Türk Müziği Korosu il birincisi olurken Yatağan Türk Müziği Korosu ikincilik, Milas Türk Müziği korosu ise üçüncülük elde etti. Böylece il genelinde en başarılı bulunan Menteşe Türk Müziği Korosu, başka bir ilde konser gerçekleştirmeye hak kazandı.

Millî Eğitim Bakanlığınca 81 ilde hayata geçirilen "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz" projesi sayesinde Türk sanat müziğinin eşsiz nağmelerini, geniş kitlelerle buluşturduklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, "Bizler Türk milleti olarak çok zengin bir kültür mirasına sahibiz. Türk müziğimiz de büyük bir kültürel birikimin eseridir. Bu mirası, yarınlara taşıma gayesiyle  "Şarkılar Bizi Söyler, Biz de Şarkı Söyleriz" projesi çok anlamlı ve çok önemli bir proje. Bu minvalde Türk müziğinin yaygınlaşması için ilimizdeki tüm halk eğitimi merkezlerinde, Türk müziği enstrümanları eğitimi kursları ve Türk müziği koro çalışmalarını başarıyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Menteşe Türk Müziği Korosunu göstermiş olduğu başarıdan dolayı tebrik ediyor; il genelindeki tüm Türk Sanat Müziği korolarındaki koristlerimizi, eğitmenlerimizi, yöneticilerimizi ve emeği geçen herkesi kutluyorum." ifadelerine yer verdi.

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz" projesiyle, Türk müziğinin gelecek nesillere aktarılması, Türkiye'nin her yerinde yaşatılması ve sevdirilmesi amaçlanıyor. Projenin hayata geçirilmesinin ardından 81 ildeki Halk Eğitimi Merkezlerinde konservatuvar mezunu öğreticiler yönetiminde, her yaş ve meslek grubu katılımcılarıyla Türk müziği koroları kuruldu. Proje kapsamında oluşturulan korolar, geçtiğimiz ekim ayından başlayarak 150 saatlik bir programla, 3 ay boyunca çalışmalarını aralıksız sürdürdüler. Türk müziğinin seçkin eserlerini öğrenen kursiyerler, koro halinde şarkı söylemenin ve müzikle iç içe olmanın mutluluğunu yaşadılar.

 İl genelinde en başarılı bulunan Menteşe Türk Müziği Korosu, Aydın ilinde konser gerçekleştirecek.

23-01-202323-01-202323-01-202323-01-202323-01-202323-01-202323-01-202323-01-202323-01-202323-01-202323-01-202323-01-202323-01-202323-01-202323-01-202323-01-202323-01-202323-01-2023

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.