MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA'DA YERLİ MALININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Muğla'da, "Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası", okullarda birbirinden farklı etkinliklerle kutlandı.
MUĞLA'DA YERLİ MALININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Milli değerlerimizi korumak, milli kaynaklarımızın daha verimli şekilde kullanılmasını sağlamak, yerli üretimi desteklemek ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla her yıl düzenlenen "Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası" çerçevesinde, il genelindeki okullarda yerli malının önemine dikkat çekildi.

İl Müdürümüz Emre Çay, Yerli Malı Haftası'nı Öğrencilerle Kutladı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, "Yerli Malı Haftası" münasebetiyle Menteşe Borsa İstanbul İlk/Ortaokulunda düzenlenen programa katıldı. Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kömürcü, şube müdürleri, okul müdürü, öğretmenler ve öğrencilerin yer aldığı etkinlikte yerli ve yöresel ürünler sergilendi. Öğrencilerle bir araya gelen İl Müdürümüz Emre Çay, Yerli Malı Haftası'nın ve yerli üretimin önemine dikkat çekti.

Öğrencilere, yerli malının önemini çok küçük yaşlarda öğretilmesi gerektiğini belirten Emre Çay, "Bizler, 'Yerli malı, yurdun malı, herkes bunu kullanmalı' hep bu cümleyle büyüdük. Hayatımızdaki teknolojiden tükettiğimiz besinlere kadar her şeyin yerli olmasına dikkat edelim. Ülkemizde son yıllarda telekomünikasyondan ulaşıma, havacılıktan dijital ürünlere kadar her konuda yerli üretim konusunda önemli adımlar atıldı. Bu bilgileri çocuklarımıza erken yaşlarda aktarıp, farkındalık düzeylerini artırmalıyız." dedi.

 İlçelerde Yerli Malı Haftası Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Menteşe Atatürk İlkokulunda, bu yıl alışılagelmişin dışında "Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası"  gerçekleştirildi. Yerli Malı Haftası'nda öğrencilere yerli ve milli gururumuz TOGG tanıtıldı. Muğla Valiliğine tahsis edilen TOGG, Muğla Valisi İdris Akbıyık'ın talimatıyla Menteşe ilçesindeki Atatürk İlkokuluna getirilerek öğrencilerle buluşturuldu. Öğrenciler, Türkiye'nin yerli ve milli ilk elektrikli otomobili olan TOGG'u yakından inceleme fırsatı bulurken araçla ilgili bilgi aldılar.

Menteşe Yenice İlkokulu ve Ortaokulu, Yerli Malı Haftası etkinliklerini, Muğla sınırlarının da ötesine taşıdı. Rize Ardeşen Merkez Fatih İlkokuluna, Muğla'da yetişen ürünlerden özenle hazırlanmış bir koli gönderildi. Rize Ardeşen Merkez Fatih İlkokulu da yörelerinde yetişen ürünlerden oluşan koliyi, Yenice İlkokulu ve Ortaokuluna gönderdi. Rize'nin olmazsa olmaz çayı, fındığı, cennet hurması ve diğer yöresel ürünleri, kurulan stantlarda öğrencilere tanıtıldı.

Seydikemer Karadere İlkokulunda Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası kapsamında, aşure etkinliği düzenlendi. Yardımlaşma ve dayanışma içinde bir araya getirilen yerli ürünler, imece usulüyle kazanlarda kaynatıldı. İlçe Müdürü İlkay Şumur'un katılımıyla gerçekleşen aşure etkinliğinde, okul öğrencileri, öğretmenler, veliler kültürümüze ait tatlıyı afiyetle yediler.

Milas Remzi Ozan Mehmet Kadıoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulunda gerçekleştirilen etkinlikte ise kültürel ve yöresel ürünler sunuldu. Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Akın Aydın'ın katıldığı programda yerli malının önemi ile birlikte engelli bireylerin topluma kazandırılması konusuna dikkat çekildi.

Ula Anaokulunda ise velilerin ve öğretmenlerin yaptığı el emeği şapka tasarımları, meyve kostümü tasarımlarını üzerinde taşıyan minik öğrenciler, yöresel yerli malı ürünleri tanıttılar. 

Yerli Malı Haftası, diğer ilçelerde de farkındalık oluşturan birçok etkinlik faaliyetleriyle hafta boyunca dolu dolu kutlandı.  

22-12-202322-12-202322-12-202322-12-202322-12-202322-12-202322-12-202322-12-202322-12-202322-12-2023

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.