MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA'DA YKS'DE DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER BELLİ OLDU

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasıyla beraber Muğla'da, farklı puan türlerinde ilk yüze ve ilk bine giren öğrenciler belli oldu. Heyecanla beklenen YKS sonuçlarına göre sözel, sayısal, eşit ağırlık ve yabancı dil "Türkiye" sıralamasında Muğla'dan 4 öğrenci ilk 100'de, 22 öğrenci ise ilk binin içinde yer almayı başardı.
MUĞLA'DA YKS'DE DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER BELLİ OLDU

17-18 Haziran'da yapılan ve 3,5 milyondan fazla adayın katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları 20 Temmuz'da açıklandı. Heyecanla beklenen YKS sonuçlarına göre sözel, sayısal, eşit ağırlık ve yabancı dil "Türkiye" sıralamasında Muğla'dan 4 öğrenci ilk 100'de, 22 öğrenci ise ilk binin içinde yer almayı başardı.

Türkiye Sıralamasında 4 Öğrenci Zirvede Yer Aldı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda Alan Yeterlilik Testi (AYT) sayısal alanda, Menteşe Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Fen Lisesi öğrencisi Ada Vicdan, Türkiye 43'üncüsü oldu. AYT eşit ağırlık alanında ise Fethiye Belediye Fen Lisesi öğrecisi iken son sınıfı Halk eğitimi Merkezi Açıköğretim Lisesinde tamamlayan Beril Akyüz Türkiye 61'incisi  oldu.  AYT sözel alanda Fethiye Girne Koleji Anadolu Lisesi öğrencisi Deniz Dağlar Ersoy Türkiye 56'ncısı ve Ortaca Anadolu Lisesi öğrencisi Eren Topal Türkiye 71'incisi olarak ilk yüze girerek gururumuz oldular.

Türkiye'de İlk 1000'de 22 öğrenci

Muğla'nın farklı okullarından 22 öğrenci ise Türkiye sıralamasında ilk binde yer almayı başardı. Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü sosyal medya hesaplarından YKS 2023 Türkiye Derecelerimiz başlığıyla Yükseköğretim Kurumları Sınavı Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) puan türlerinde Türkiye sıralamasına girmeyi başaran öğrencileri duyurdu.

İl Müdürümüz Emre Çay Öğrencileri Tebrik Etti

Öğrencileri başarılarından dolayı tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay "Gençlerimiz, başarılarıyla ilimizin gururu oldular, hepsini yürekten tebrik ediyorum. Her zaman dile getirdiğim gibi başarı bir ekip işidir. Öğrencilerimizin başarılarında büyük emeği olan velilerimize öğretmenlerimize, idareci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Gençlerimize ideallerine giden yolda bilinçli ve doğru tercihler yapmalarını, istedikleri üniversitelerdeki hedefledikleri bölümlere yerleşmelerini diliyor; bundan sonraki eğitim yaşamlarında başarılarının devamını temenni ediyorum." dedi.

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercih süreci başladı.  2023-YKS tercih işlemleri, 27 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

22-07-202324-07-202322-07-202322-07-2023

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.