MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUĞLA'NIN ELEKTRİKLİ ARAÇLARI KÖRFEZ PİSTİNDE YARIŞTI

19-24 Temmuz tarihlerinde Kocaeli Körfez Pisti'nde düzenlenen TEKNOFEST 2022 Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'na katılan Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş MTAL öğrencileri tarafından tasarlanan Mocan48 isimli elektrikli araç Türkiye 5'incisi oldu.
MUĞLA'NIN ELEKTRİKLİ ARAÇLARI KÖRFEZ PİSTİNDE YARIŞTI

Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş MTAL öğrencileri TEKNOFEST 2022 Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'na milli ve özgün olarak tasarladıkları 2 araç ile katıldılar.

Kocaeli'de düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda dinamik sürüş testi ve teknik kontrolleri başarıyla tamamlayan araçlar piste çıktı. Körfez Yarış Pisti'nde düzenlenen Elektrikli Araç Yarışları'nda 37 araç start aldı. Yarışlarda her aracın en fazla 65 dakika içinde yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki pistte 20 turu tamamlaması istendi.

Düzenlenen yarışlar sonunda Ali Uzun ile Murat Erduran danışmanlığında, Yakup Tuna kaptanlığında, Yiğit Can Özcan, Uğurcan Köseoğlu, Yiğit Gökbel, Taylan Çakmak, Mert Göztepe, Uygar Duran isimli öğrencilerden oluşan MUĞLA EA takımının tasarladığı Mocan48 isimli araç finalde yarışan 37 araç arasından Türkiye 5'incisi olurken Mesut Yeşilmenderes ve Çağlar Seyfi danışmanlığında, İsmail Hakkı Erten kaptanlığında, Polat Işıloğlu, Ayberk Köroğlu, Cahit Aral, Baran Avcı, Osman Barut isimli öğrencilerden oluşan MUTEG EA takımı öğrencileri tarafından tasarlanan Gale48 isimli araç da yarışmayı ilk 20 arasında başarıyla tamamladı.

Tasarım ve üretimi tamamen meslek lisesi atölyelerinde, öğrenciler ve danışman öğretmenlerinin emeğiyle tamamlanan araçlar TEKNOFEST yarışması başvuru sürecinde gelişme raporu, teknik tasarım raporu ile sürüş videosu ve yarış puanlaması olarak üç farklı aşamayı geçerek güvenlik, yerli tasarım, elektrik güvenliği, mekanik kontrol ve dinamik sürüş etiketlerini alarak final yarışlarında piste çıkmaya hak kazandılar. Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş MTAL iki araç ile katılmayı başaran ilk ve tek okul oldu.

Tasarımından teknik donanımına kadar en verimli araçların ortaya çıkmasının amaçlandığı yarışmada; öğrencilerin araç teknolojileri konusunda bilgi birikimi ve deneyim kazanması hedeflenirken alternatif ve temiz enerji kaynaklarının otomotiv sanayiinde kullanımını yaygınlaştırmak ve alternatif enerjilerin araç teknolojilerinde kullanımı konusunda kamuoyunun ilgisini çekerek farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

28-07-202228-07-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.