MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİLER HAMLELERİNİ DOĞA İÇİN YAPIYOR

Muğla'da öğrenciler, düzenlenen satranç turnuvasında hamlelerini doğa için yapıyorlar.
ÖĞRENCİLER HAMLELERİNİ DOĞA İÇİN YAPIYOR

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından il genelinde yürütülen "Mavi Yeşil Okullar" projesi, öğrencilerde çevre bilinci kazandırmayı amaçlayan sportif, kültürel ve eğlenceli etkinliklerle devam ediyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkiye Satranç Federasyonu Muğla İl Temsilciliği ve Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğinde, il genelinde 13 ilçemizde "Mavi Yeşil Satranç Ligi" satranç turnuvaları düzenleniyor.

Hamleler doğa için

"Hamleni Doğa İçin Yap!" sloganı ile düzenlenen satranç turnuvaları, 8 yaş ve altı, 10 yaş ve altı, 12 yaş ve altı, 14 yaş ve altı olmak üzere 4 kategoride gerçekleştiriliyor. Katılımın oldukça yoğun olduğu turnuvalarda öğrenciler, birincilik için mücadele ediyor.

İl Finali 9-10 Mayıs'ta

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında, kamu kaynaklarının etkin kullanılması, çevreye duyarlı, doğayla barışık, tüketim bilinci yüksek ekolojik dengeye katkı sağlayan nesiller yetiştirilmesi amacıyla yürütülen "Muğla Mavi Yeşil Okullar" projesi kapsamında düzenlenen satranç turnuvasının il finali 9-10 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Turnuva aynı zamanda öğretmenler arasında da 9-10 Mayıs'ta düzenlenecek.

Mavi Yeşil Okullar

Müdürlüğümüzce il genelinde başarıyla yürütülen "Mavi Yeşil Okullar" projesi kapsamında, öğrencilerde çevre bilincini kazandırmak ve farkındalık oluşturmak adına birbirinden farklı etkinlikler ve yarışmalar gerçekleştiriliyor. 13 ilçedeki pilot okullarda yağmur suyu biriktirme alanları, kompost çukurları oluşturuldu. İl düzeyinde 200'ü aşkın okulda çevre/orman/kıyı temizliği etkinlikleri düzenlendi. Mavi kapak toplama etkinlikleri, atık zeytinyağından sabun yapımı eğitimleri, Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi iş birliğinde çevre dostu eğitimleri, bisiklet eğitimleri, doğa yürüyüşleri vb. gerçekleştirildi. Verimli enerji ve sürdürülebilirlik konulu afiş yarışması, "Kadrajım Mavi Yeşil" adlı fotoğraf yarışması düzenlendi. Proje "Mavi Yeşil Satranç Turnuvası" ile devam ediyor.

 25-04-202325-04-202325-04-202325-04-202325-04-2023

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.