MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİLERİMİZ DÜNYA FİNALİNDE ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK

BUCA İMSEF ve Endonezya Genç Bilim İnsanları Derneği (IYSA) iş birliği ile düzenlenen Uluslararası Araştırma Bilim Yarışması'nda, Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi ve Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi öğrencileri, biyoloji dalında geliştirdikleri 3 proje ile finale kalarak 10-12 Nisan 2021'de ülkemizi temsil edecek.  
ÖĞRENCİLERİMİZ DÜNYA FİNALİNDE ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK

Muğla Özel Yönelt Koleji Proje koordinatörü ve aynı zamanda Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Mehmet Ali Onaran'ın danışmanlığında; Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Bora Dere, Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencileri Çağlayan Aslan ve Sudenaz Fatma Öner'in hazırladığı projeler, birinci aşamayı geçerek, yüzlerce uluslararası proje içinden dünya finalisti olmayı başardı.

ABD, İngiltere, Rusya, Türkiye, Meksika, Endonezya, Tayland, Malezya, Arjantin gibi dünya ülkelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen BUCA İMSEF ve Endonezya Genç Bilim İnsanları Derneği iş birliği ile Uluslararası Bilim Fuarı (Youth International Science Fair) kapsamında düzenlenen Uluslararası Araştırma Bilim Yarışması'nda, ses getiren 3 proje ile finalist olmayı başaran öğrencilerimiz, 10-12 Nisan 2021'de ülkemizi temsil edecek.

Çevre sorunlarına el atan öğrencilerimiz, geliştirdikleri proje ile biyosorpsiyon yöntemi ile canlılar üzerindeki büyümelerde led ışıkları kullanarak çeşitli meyve yapraklarından anti bakteriyel ve antifungal (mantar) boya üretmeyi başardılar. Dünyadan 500 projenin katıldığı fakat bunlardan 120 projenin finale kalabildiği yarışmada, öğrencilerimiz iki aşamalı değerlendirmeden geçerek finalist oldular. 10-12 Nisan'da canlı olarak çevrim içi gerçekleşen dünya finallerinde öğrencilerimiz, projelerini İngilizce olarak sunacaklar.

Başarılı bilimsel çalışmaların ekip işi olduğunu vurgulayan Proje Yarışması Koordinatörü Biyoloji Öğretmeni Mehmet Ali Onaran "Biz salgın dönemini fırsata çevirerek çalışmalarımıza devam ettik. Planlı ve sistemli çalışmalarımız sayesinde dünya finaline kalmayı başardık. Başarı kadar başarının desteklenmesi ve takibi de önemlidir.  Okul müdürlerimiz, İl ve İlçe müdürlerimiz bu süreci bizimle beraber takip ettiler. Gerek medya hesaplarından gerekse öğrencilerle diyalog kurarak onların motivasyonunu sağlamada yardımcı oldular ve gerçekleşen başarılara zemin hazırladılar. Velilerimiz de her anlamda öğrencilerimize destek oldular, bize güvendikleri ve destekleri için herkese teşekkür ederim." dedi.

Hem Muğla'nın hem de Türkiye'nin gururu olan öğrencilere, dünya finallerinde başarılar dileyen İl Müdürümüz Pervin Töre "Öğrencilerimizin çalışmalarını gururla takip ediyorum. Başarılarından büyük onur duyuyorum. Geleceğin bilim insanları olarak gördüğüm gençlerimizin, uluslararası platformda ilimizi ve ülkemizi en güzel şekilde temsil edeceklerine yürekten inanıyorum. Danışman öğretmenimiz Mehmet Ali Onaran öğretmenime ve okul idarecilerime duyarlılıkları, destekleri ve emekleri için çok teşekkür ediyorum." dedi.

12-04-202112-04-202112-04-202112-04-202112-04-202112-04-202112-04-202112-04-202112-04-202112-04-2021

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.