MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİLERİMİZ PIRLS 2021'DE ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİLER

Muğlalı öğrencilerimiz, uluslararası düzeyde yapılan ve 50'den fazla ülkenin yer aldığı 2021 PIRLS araştırmasında ülkemizi temsil ettiler. 
ÖĞRENCİLERİMİZ PIRLS 2021'DE ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİLER

5 yılda bir uygulanan ve ülkemizin ilk ve son olarak 2001 yılında dâhil olduğu Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması PIRLS (Progressin International Reading Literacy Study),  bu yıl 14-28 Haziran 2021 tarihleri arasında 48 ilde, 192 okulda 4. sınıf seviyesindeki yaklaşık 7 bin öğrencinin katılımıyla gerçekleştiriliyor. 

İl genelinde, 3 okulda 62 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen PIRLS 2021 uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı temsilcilerinin gözetiminde, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ölçme ve Değerlendirme Merkezi koordinasyonunda tamamlandı.  

15 Haziran'da Bodrum-Yeniköy İlkokulu, 16 Haziran'da Datça- Kazım Yılmaz İlkokulu ve 17 Haziran'da Ortaca-Bahçeşehir Koleji olmak üzere 3 okulda, 4. sınıf seviyesindeki öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen PIRLS 2021 araştırma uygulamasına, ilimizden 62 öğrenci katıldı. Bilimsel makaleler ve hikâyelerle ilgili soruların yer aldığı uygulama, iki oturum halinde yapıldı. Bu becerileri etkileyen faktörleri tespit etmek amacıyla oturum sonrasında öğrencilere, PIRLS uygulamasının içerisinde olan anket uygulandı. Ayrıca öğretmen ve veliler için de çevrim içi PIRLS anketi düzenlendi.  

PIRLS 2021 araştırma uygulanmasında yer alarak ülkemizi temsil etme şansı bulan öğrencileri tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, "Uluslararası düzeyde Okuma Becerilerinin bilişsel testler ile araştırıldığı PIRLS 2021, bu yıl ülkemizde 48 ilde, 4. sınıf seviyesinde yaklaşık 7 bin öğrencinin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Bu ölçekte ve uluslararası düzeyde yapılan araştırma uygulaması içerisinde ilimizin yer almasını son derece önemsiyorum. PIRLS 2021'de, ülkemizi uluslararası düzeyde temsil etme şansını yakalayan tüm öğrencilerimi kutluyorum. Sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlayan Ölçme Değerlendirme Merkezimize, okul yöneticilerimize ve öğrencilerimizin hazırlanmasında emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum."  dedi.

PIRLS Nedir? 

Türkçe açılımı "Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması" olan PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study) ülkemizin de üyesi olduğu Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu-IEA tarafından, 5 yıllık döngülerle yapılan bir tarama araştırmasıdır. İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin farklı metin türlerine göre okuduğunu anlama becerilerini ve okuma alışkanlıklarını ortaya koymayı hedefleyen PIRLS projesi bu yıl 50'den fazla ülkede uygulanıyor.

17-06-202117-06-202117-06-2021

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.