MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERE HİZMET İÇİ EĞİTİM VERİLDİ

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği  ortak finansmanıyla, Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF'in teknik desteğiyle yürütülmekte olan "Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Arttırılması Projesi" kapsamında, Muğla'daki okul öncesi öğretmenlerine yönelik hizmet içi eğitim verildi.
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERE HİZMET İÇİ EĞİTİM VERİLDİ

Dezavantajlı çocuklar başta olmak üzere 0-6 yaş aralığındaki tüm çocuklar için Erken Çocukluk Eğitim (EÇE) hizmetlerine erişimin ve sunulan hizmetlerin kalitesinin artırılması amacıyla yürütülen "Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Arttırılması Projesi", öğretmen eğitimleriyle devam ediyor.

Proje kapsamında güncellenen Okul Öncesi Eğitim Programı ve materyalleri konusunda farkındalık oluşturmak adına Muğla'daki okul öncesi öğretmenlerine, eğitici eğitmenler tarafından "Okul Öncesi Eğitim Programı Mahalli Hizmet İçi Eğitimi" verildi. 18-20 Aralık tarihleri arasında 3 gün boyunca devam eden eğitimlere; Kavaklıdere, Menteşe, Ula, Yatağan ilçelerinde görev yapan toplam 120 okul öncesi öğretmen katıldı.

Eğitimin ilk gününde güncellenen Okul Öncesi Eğitim Programı'na ilişkin bilgiler aktarıldı. Aile eğitimi rehberi tanıtıldı. Ayrıca erken çocukluk döneminde bilişsel gelişim, fiziksel gelişim, dil gelişimi, sosyal ve duygusal gelişim alanlarında güncellemeler açıklandı. Öğretmenler eğitimin son 2 gününde ise grup çalışmaları yaparak hazırladıkları aylık ve günlük eğitim planlarını sundular.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, Okul Öncesi Eğitim Programı Eğitimi Kursu'nu ziyaret ederek okul öncesi öğretmenleriyle bir araya geldi. Erken çocukluk dönemindeki eğitimin önemine değinen İl Müdürümüz Emre Çay, "0-6 yaş arasını kapsayan erken çocukluk dönemi; zihinsel, sosyal, duygusal ve fiziksel yönden büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu yaşlardır. Erken çocukluk eğitimi ailede başlar, okul öncesi eğitimle şekillenir. Doğru planlanan bir erken çocukluk eğitimi, hem çocukluk yıllarına hem de sağlıklı ve başarılı bir yetişkinliğe yapılan bir yatırımdır. Bu minvalde Bakanlığımız, Avrupa Birliği ve UNICEF'in iş birliğinde yürütülen Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Arttırılması Projesinin hedefleri doğrultusunda, Okul Öncesi Eğitim Programı güncellendi ve yeni materyaller geliştirildi. Siz öğretmenlerimizden beklentimiz, kendinizi almış olduğunuz bu eğitimlerle güncellemeniz, yavrularımızı geleceğe en güzel şekilde hazırlamanızdır. Hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyorum." dedi.

Düzenlenen 24 saatlik hizmet içi eğitimlerde güncellenen okul öncesi eğitim programı ve materyalleri hakkında okul öncesi öğretmenlerinin bilgi ve farkındalıklarının artırılması amaçlanıyor.

20-12-202320-12-202320-12-202320-12-202320-12-2023

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.