MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUL SPORLARINDA İLİMİZİN VE ÜLKEMİZİN GURURU ÖĞRENCİLERİMİZE ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

Okul Sporları Müsabakalarında, ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceye giren, Türkiye ve Muğla'yı başarıyla temsil eden 77 öğrenci ödüllendirildi.
OKUL SPORLARINDA İLİMİZİN VE ÜLKEMİZİN GURURU ÖĞRENCİLERİMİZE ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı koordinesinde yürütülen Okul Sporları branşlarında, ülkemizi ve ilimizi gururla temsil ederek dereceler elde eden öğrencilere, düzenlenen ödül töreniyle ödülleri verildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törene; Muğla Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, Gençlik ve Spor İl Müdürü Musa Kazım Açıkbaş, protokol üyeleri, sporcular, aileleri, antrenörleri ve öğretmenler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan ödül töreni, protokol konuşmaları ile devam etti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emre Çay yaptığı açılış konuşmasında, "Bizlere bu gururu yaşatan, bugün bu salonda bir araya gelmemize vesile olan kıymetli sporcu öğrencilerimizi, sizlerin huzurunda yürekten kutluyor; başarılarının ömür boyu sürmesini temenni ediyorum. Öğrencilerimizin akademik başarılarının yanı sıra sportif, sanatsal, kültürel faaliyetlerde de en önde olması ve bu alanlarda kendilerini yetiştirmeleri son derece önem arz etmektedir. Bu bakımdan Millî Eğitim Bakanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğinde düzenlenen okul sporları; okullarda yeterli fiziksel ve eğitsel altyapı oluşturarak öğrencilerin spor aktivitelerine erişiminin sağlanması, yeteneklerin erken yaşta keşfedilmesi ve sporun tüm topluma yayılması adına çok önemli bir işlev görüyor. Öğrencilerimiz, uluslararası müsabakalarda gösterdikleri başarılar ile hem şanlı bayrağımızı gönderde dalgalandırmakta hem de ülkemizi ve ilimizi tüm dünyaya tanıtmaktadırlar. Bu nedenle onlarla ne kadar gurur duysak azdır." ifadelerine yer verdi.

Hiçbir başarının tesadüf olmadığına vurgu yapan İl Müdürümüz Sayın Emre Çay "Her birinizin başarı öyküsünde inanç, azim, gayret ve kararlılık var. Hepiniz bu başarıları elde etmek için çok emek vererek gecenizi gündüzünüze katıp disiplin içerisinde yılmadan çalıştınız, güzel işlere imza attınız. Şunu da belirtmek isterim ki başarı, aynı zamanda bir ekip işidir. Tüm bu başarıların elde edilmesinde başta Sayın Valimiz olmak üzere Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze, büyük desteği olan anne babalarınıza, öğretmenlerinize, antrenörlerinize şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Sporcu öğrencileri emek, gayret ve fedakarlıklarından dolayı yürekten kutlayarak sözlerine başlayan Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Musa Kazım Açıkbaş ise başarının mutfak kısmında emeği olan herkese teşekkür etti. Açıkbaş konuşmasında şu sözlere değindi: "Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2021-2022 eğitim öğretim dönemi içerisinde Muğla ili için 2 milyon TL'nin üzerinde bir bütçe ile okul sporlarına katkı yapmıştır. Muğla'da yaklaşık 363 okul, spor faaliyetlerine katılmıştır. Şu anda 9 bin 800 lisanslı sporcumuz var. 1500'ün üzerinde ilkokul seviyesinde müsabakalara iştirak eden öğrencilerimiz var. 176 okul takımımızı, il dışındaki müsabakalara ilimizi temsil etsin diye gönderdik. İlimizde 6 grup müsabakası, 3 de Türkiye Şampiyonası, okullar düzeyinde yüzlerce belki de binlerce okul sporlarına gönül vermiş okul takımlarımız var. Bu aynı zamanda spor turizmi adı altında değerlendirebileceğimiz her bir öğrenci, kendi memleketlerine döndükleri zaman Muğla'nın turizm elçisi olarak çalışmaktadır."

Başarılı sporcular, yüzde yüz tam burslu üniversiteye gitme hakkına sahipler  

Gençlik ve Spor İl Müdürü "Gençlik Spor Bakanlığının YÖK'le yapmış olduğu protokol kapsamında, Sayın Cumhurbaşkanımızın da destekleriyle okullarda, kulüplerde başarılı olan tüm sporculara, yüzde yüz tam burslu üniversiteye gitme imkanı sağlıyor. Şu anda salondaki öğrenci kardeşlerimiz, elde ettikleri başarılarla vakıf üniversitelerine, özel üniversitelere tam burslu gitme hakkına sahipler. İnşallah önümüzdeki günlerde elde edeceğimiz derecelerle biz bu sayılarımızı arttırmaya çalışacağız." diyerek sporun her alanında gençlere destek olan herkese teşekkür etti.

Muğla Milletvekili Sayın Yelda Erol Gökcan konuşmasında, "Sizler bizler için çok kıymetlisiniz, geleceğimizin teminatısınız. Sizleri çok güzel yetiştiren kıymetli aileleriniz var, ben öncelikle onları bir alkışlamak istiyorum. Çocuklarımızın bugün hem eğitim hayatında hem de spor faaliyetlerinde dereceye girmesi tabiî ki anneye ve babaya düşüyor. Anneler ve babalar bu kadar ilgili olmasa inanın bana çocuklarımız bu kadar başarılı olmaz. Bu anlamda da ailelerimizi gerçekten canı yürekten tebrik ediyorum." dedi

Okul sporları için Muğla'mıza iki milyon bütçe ayrıldı

Gençlik Spor Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı olarak çocukların hem eğitimini hem de sportif faaliyetlerini en iyi şekilde gerçekleştirmeleri amacında olduklarını belirten Milletvekili Sayın Yelda Erol Gökcan "Bugün 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, okul sporları için Muğla'mıza iki milyon bütçe ayrıldı. Bu bütçeyle çocuklarımız, bugün buralarda güzel başarılara imza attı. Bu bizim için yeterli mi tabiî ki değil. Biz istiyoruz ki çok daha fazla bütçeler ayrılsın, çocuklarımız sportif faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri çok daha iyi imkanlara sahip olsunlar. Bugün 6 ilçemizde gençlik merkezlerimiz var, futbol sahalarımız var. Her geçen gün tenis kortlarımızın sayısını arttırıyoruz. Amacımız Muğla'da yaşayan çocuklarımız ve gençlerimizin her türlü sportif faaliyetlerini güzel bir şekilde yapmasını istiyoruz. Emeği geçen başta İl Milli Eğitim Müdürümüz ve Gençlik Spor İl Müdürümüz olmak üzere hepsine ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Bizlere bu gururu yaşattığınız için çok teşekkür ederiz." ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Menteşe Şemsiana Anaokulu basketbol ritim grubundaki minik öğrenciler, sevimli gösterileriyle salonu coşturdu. Dumlupınar İlkokulu öğrencilerinin zeybek gösterisi beğeniyle izlendi.

Okul Sporları kategorilerinde ulusal ve uluslararası şampiyonalarda dereceye giren sporcu öğrencilere, protokol tarafından ödüllerinin verilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile tören son buldu.

ŞAMPİYON VE DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERİMİZ

Dünya Şampiyonu: Yatağan Anadolu Lisesi öğrencisi Hazal Burun, Okçuluk dalında

Türkiye Şampiyonu: Bodrum Özel Marmara Koleji Fen Lisesi öğrencisi Naşit Ege Çandır, Genç Erkekler Yelken Lasel Radial dalında

Türkiye Şampiyonu: Bodrum Özel Marmara Ortaokulu Derin Değişen, Yıldız Kızlar Yelken Optimist dalında

Türkiye Şampiyonu: Fethiye Üzümlü Borsa İstanbul Anadolu Lisesi öğrencisi Irmak Sönmez,  Gençler Karate dalında

Türkiye Şampiyonu: Fethiye Karagedik Ortaokulu Bocce Takımı

Türkiye Şampiyonu: Menteşe Türdü 100. Yıl Ortaokulu Yıldız Erkekler Hentbol Takımı

Türkiye İkinciliği: Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi öğrencisi Eylül Ülkü Yiğit, Bedensel Engelliler Genç Kızlar Serbest, Kurbağalama, 100 m Sırt Üstü Yüzme dalında 

Türkiye İkinciliği: Bodrum Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi İrem Şahin, Yıldız Kızlar Yelken Optimist dalında

Türkiye İkinciliği: Marmaris Özel Çağdaş Bilim Anadolu Lisesi öğrencisi Ela Karcı, 50 m Kelebek Yüzme dalında

Türkiye İkinciliği: Bodrum Özel Marmara Ortaokulu öğrencisi Arya Can Polat, Yıldız Erkekler Yelken Optimist dalında

Türkiye İkinciliği: Menteşe Cumhuriyet Ortaokulu Yıldız Kızlar Hokey Takımı

Türkiye Üçüncülüğü: Bodrum Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Didem Şahin, Yıldız Kız Yelken Optimist dalında

Türkiye Üçüncülüğü: Bodrum Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Mehmet Ege Gezer, Wushu Taolu dalında

Türkiye Üçüncülüğü: Fethiye Vali Recai Güreli Ortaokulu öğrencisi Güçhan Taha Akdağ, Muay Thai dalında

Türkiye Üçüncülüğü: Kavaklıdere Menteşe Ortaokulu öğrencisi Ecrin Bircan, Hava Sporları Model Roket dalında

Türkiye Üçüncülüğü: Bodrum Özel Marmara Koleji Fen Lisesi öğrencisi Melisa Küçük, Genç Kızlar Yelken Laser 4.7 dalında

Türkiye Üçüncülüğü: Bodrum Profilo Marina Ortaokulu, Yıldız Kızlar Hentbol Takımı

Türkiye Üçüncülüğü: Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi, Genç Kızlar Hokey Takımı

11-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.