MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKULLARDA UYUM HAFTASI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

5 Eylül-9 Eylül 2022 tarihlerinde okula uyum haftasına yönelik çalışmalar, tüm Türkiye'de olduğu gibi Muğla genelindeki temel eğitime bağlı okullarda gerçekleştirilmeye başladı.
OKULLARDA UYUM HAFTASI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin okula uyum süreçlerini kolaylaştırmak, onları bu süreçte sosyal ve duygusal olarak desteklemek ve bu sürece veli, öğretmen ve yöneticileri de dahil etmek amacıyla okula uyum haftasına yönelik çalışmalar, Muğla genelindeki temel eğitime bağlı okullarda gerçekleştirilmeye başladı.

Milli Eğitim Bakanlığınca 2022-2023 eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla bu yıl okul öncesi, ilkokul ve ortaokula başlayacak öğrencilere uygulanmak üzere yeni bir rehberlik çalışması ve uyum eğitimi programı hazırlandı. Okul öncesi eğitim ile ilkokul birinci sınıflara başlayacak öğrenciler için 5 Eylül'de uygulanacak program, 9 Eylül'de sona erecek. Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıf öğrencilerine yönelik uygulanacak program ise 12 Eylül'de başlayıp 16 Eylül'e kadar sürecek.

24 bin öğrenci ve velisi için uyum haftası başladı

İl genelinde 283 resmi ilkokulda ve 28 özel ilkokulda 1. sınıfa başlayacak olan toplam 12 bin 51 öğrenci, 44 resmi anaokulu ile 43 özel anaokulunda ise 3 bin 336 öğrenci, bünyesinde anasınıfı bulunan 373 okulda 7253 öğrenci, 15 uygulama anasınıfında 1270 öğrenci uyum haftası eğitimine başladı. Muğla genelinde toplam 23 bin 910 öğrenci, okullarında uyum haftası çalışmalarına katılıyor.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre ÇAY, uyum haftası çalışmalarının yapıldığı okulları ziyaret ederek velilerle bir araya geldi. Dumlupınar İlkokulunu ziyaret eden İl Müdürümüz ÇAY, uyum programı kapsamında sınıflarda öğrencilerin sıralarında ilk gün heyecanını yaşayan velilerle rehberlik çalışmalarına katılarak onlarla sohbet etti.

Çocuk, aile ve öğretmen iş birliğinin güçlendirilmesi hedefleniyor

Millî Eğitim Bakanlığının hayata geçireceği bu yeni uygulamada, 5 Eylül'de tüm okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğretmenleri tarafından ailelere yönelik yüz yüze bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriliyor. Düzenlenecek etkinliklerin uygulama çizelgesine göre, birinci gün sadece ailelere yönelik 'Çocuğum Okulda' sunumu yapıldı. Bu sunumda okul yönetimi, sınıf öğretmenleri ve rehber öğretmenler de katıldı. İkinci günde öğrenciler ile birlikte ailelere, okul yönetimi ve sınıf öğretmenlerinin de katılımıyla, okulun iç ve dış ortamı tanıtılacak. Üçüncü, dördüncü ve beşinci günlerde ise çocuklar, sınıf öğretmenleri ile birlikte uyum haftası etkinliklerine katılacak.

Uyum programı velilerimizi de kapsıyor 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre ÇAY, bu sene uyum haftası programının velileri de merkeze alacak şekilde planlandığını ve okullarda uyum haftası programının bu doğrultuda yürütüldüğünü belirterek "Velilerimizin de katıldığı uyum programlarında okul ortamı, eğitim-öğretim faaliyetleri, etkinlikler ve kazanımlar hakkında bilgiler paylaşılıyor. Veliler, çocuklarıyla birlikte gruplar halinde farklı zaman dilimlerinde okula gelerek sınıflar, rehberlik servisi, kütüphane, okul bahçesi, giriş-çıkış ve sınıf kuralları gibi okulun iç ve dış mekanları hakkında öğretmenlerden bilgiler alacak. İlk gün velilerimize yönelik başlayan uyum programı, ikinci gününde veli ve öğrencilerimize yönelik gerçekleştirilecek. Okullarıyla yeni tanışacak olan öğrencilerimiz ise uyum eğitimi etkinliklerine tüm sınıf arkadaşlarıyla katılarak birbirleriyle kaynaşma fırsatı bulacaklar." dedi.

05-09-202205-09-202205-09-202205-09-202205-09-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.