MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okuma Azmi Engel Tanımıyor

Muğla´da yaşayan doğuştan serebral palsi engelli 36 yaşındaki Azize Türköz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Sayın Emine Erdoğan´ın başlattığı seferberlik kapsamında okuma yazma öğreniyor. Haftada iki gün evlerine gelen öğretmenden ders alan ve azmiyle çevresindekilerden takdir toplayan Türköz, okur yazar olmanın mutluluğunu yaşıyor. Engelli öğrencinin azmini duyan Muğla Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Celalettin Ekinci de Türköz´ü evinde ziyaret ederek okuma seti ve tablet hediye etti.
Okuma Azmi Engel Tanımıyor

VİDEO

 

Muğla´nın Menteşe ilçesinde, doğuştan serebral palsi engelli Azize Türköz, Cumhurbaşkanımız Sayın  Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Sayın Emine Erdoğan´ın başlattıkları seferberlik kapsamında evinde okuma yazma eğitimi alıyor.

 

İlçeye bağlı Gülağzı Mahallesi´nde yaşayan 3 çocuklu Türköz çiftinin en küçük çocuğu 36 yaşındaki Azize Türköz, Türkiye genelinde başlatılan okuma yazma seferberliğini duyunca ailesinin de desteğiyle evde eğitim talebinde bulundu. Bunun üzerine Halk Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, Türköz´e evinde okuma yazma dersi vermek üzere öğretmenimiz Zeliha Çırpan görevlendirildi.

Öğretmenimiz Çırpan eşliğinde çalışmalara başlayan Türköz, yıllardır içinde yaşattığı okuma yazma hayaline 2 aylık çalışma sonucu büyük oranda ulaştı. Çırpan´ın haftada iki gün dörder saat ders verdiği Türköz kısa sürede harfleri tanımaya, okuma becerilerini kazanmaya başladı.

- "Hayalim gerçek oldu"

Ellerini çok iyi kullanamadığı için henüz yazamayan Türköz, yaptığı açıklamada, okumayı öğrenmenin çocukluk hayali olduğunu belirterek hayalini gerçekleştirmesine katkı sağladığı için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Sayın Emine Erdoğan´a teşekkür etti.

Sağlık sorunları nedeniyle bugüne dek okuma öğrenemediğini ifade eden Türköz, "En büyük hayalim kitap, gazete okumaktı. Kursun açılacağını duyunca büyük heyecan yaşadım. Müge Anlı´nın programında Cumhurbaşkanımızı ve eşini görünce ağladım ve hemen kursa başvuru yaptım. Hayalim gerçek oldu." dedi.

- "Allah Cumhurbaşkanımız ve eşinden razı olsun"

Baba Erol Türköz ise çocuğunun engelli olması nedeniyle okula gönderemediklerini ve toplum içine çok fazla çıkaramadıklarını anlattı. Bu nedenle kızlarının okuma yazma öğrenemediğini ve bunun kendileri için de üzüntü kaynağı olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

"Kızımız Müge Anlı´nın programında Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşinin okuma yazma seferberliği çağrısını izlemiş. Hemen bize söyledi. Yetkiler zaten bizden önce harekete geçmişti. Biz de evde eğitim talebinde bulunduk. Hemen evimize öğretmen gönderdiler. Bu sayede kızımız yazamıyor ama okumayı öğrendi. Cumhurbaşkanımızı çok seviyorum. Bizlere her zaman sahip çıktı. Biz çocuğumuzu taşıma sistemi zor olduğu için okula gönderemedik, üzülüyorduk. Allah Cumhurbaşkanımızdan ve eşinden binlerce kez razı olsun."

Baba Türköz, kızlarının en büyük eksiğinin ise akülü tekerlekli sandalye olduğuna işaret ederek hayırseverlerden destek istedi.

Anne Emine Türköz ise kızının okuma öğreneceği için mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. Okula getirip götürmenin zorluğu nedeniyle kızlarını okutamadıklarını vurgulayan Türköz, desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Sayın Emine Erdoğan´a müteşekkir olduklarını aktardı.

- "Kalem kullanamayan Türköz´e tablet"

Azmi ve çalışkanlığıyla çevresindekilerden de takdir toplayan Azize Türköz´ü evinde ziyaret eden Muğla Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Celalettin Ekinci de Türköz´e okuma seti ile kalem kullanamadığı için tablet hediye etti.

Ekinci, Muğla ve ilçelerinde okuma yazma kampanyasına büyük ilgi olduğuna dikkati çekerek bin 662 kadın ve 211 erkeğin başvuru yaptığını ve eğitim aldığını dile getirdi.

Eğitim ve öğretimde yediden yetmişe kuralını benimsediklerini anımsatan Ekinci, şunları kaydetti:

"Doğumdan ölüme kadar eğitim devam ediyor. Azize gibi evinden çıkamayan, değişik nedenlerle okumaya gidemeyen, eğitim öğretim hayatından uzak duran kardeşlerimiz ve büyüklerimiz var. Bu konuda Cumhurbaşkanımız ve eşleri sürekli öncülük yapıyor. Son olarak tüm Türkiye´yi kapsayan bir kampanya başlattılar. Bizlerde tüm kalbimizle bu kampanyaya destek verdik. İlimizde okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın tespitini yaptık. Bunlara teker teker ulaştık. Bir kısmını Halk Eğitim Merkezi kurslarımıza davet ettik. Gelemeyen durumda olan vatandaşlarımızın da ayaklarına kadar gittik ve evlerinde eğitim vermeye başladık. Sosyal devlet olmanın bir gereğini burada göstermek zorundayız. Burada Azize kardeşimizle tanıştık. Öğretmenize de çok teşekkür ediyorum. Azize, çok kısa zamanda kendini geliştirdi ve okuma konusunda çok ilerledi."

Kurs öğretmeni Zeliha Çırpan ise Türköz´ün çok azimli ve zeki bir çocuk olduğunu, okuma yazmayı kısa sürede kavradığını ifade etti.

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.