MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUR GEZER PROJESİ FARK YARATIYOR

Müdürlüğümüzün yürüttüğü "Okurgezer Projesi" ile kütüphaneler adeta kültür, sanat ve etkinlik merkezine dönüşüyor.
OKUR GEZER PROJESİ FARK YARATIYOR

Öğrencilerin kütüphanelerden etkin bir şekilde faydalanmalarına ve okuma alışkanlığı kazanmalarına olanak sağlamak amacıyla, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde yürütülen "Okurgezer Projesi" ilimizde başarılı bir şekilde devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığının 81 ilde yürüttüğü "Kütüphanesiz Okul Kalmasın" projesinden hareketle oluşturulan "Okurgezer Projesi" ile öğrenciler yalnız kitap okumakla kalmıyor, kütüphanelerde renkli ve öğretici etkinlikler gerçekleştiriyorlar.

Öğrenciler okudukları kitapları adeta yaşıyorlar

Öğrencilerin yaratıcı düşünmelerine yönelik disiplinler arası birçok faaliyet, sınıflarla sınırlı kalmayıp kütüphanelerde yapılıyor. Öğrenciler, okudukları kitapları arkadaşlarıyla birlikte kütüphane salonunda dramatize ediyor, kitap isimlerinden hikaye kurguluyor, oryantring etkinliği ile kitap sayfalarında keşfe çıkıyor, hep birlikte okudukları kitapları değerlendirip baştan sona süzgeçten geçiriyorlar. Ayrıca kitap sırtı veya kitap ayracı tasarlayarak kitaplarını renklendiriyorlar.

Kütüphaneler velilere de kapılarını açıyor

Okul öncesi ve ilkokul dönemindeki öğrencilerin velileriyle birlikte okul kütüphanelerinde okuma etkinlikleri düzenleniyor. Öğrenciler aileleri ile birlikte hem kitap okumanın zevkine varıyor, hem de birlikte kaliteli zaman geçiriyorlar.

Yazar okur buluşmaları düzenleniyor

Kütüphanelerde yazar okur buluşmasına da yer verilen projede, öğrenciler okudukları kitapların yazarlarıyla tanışma imkanı da buluyorlar. Geçtiğimiz günlerde Köyceğiz ve Menteşe'de ilki yapılan ve yeni nesil yazarlardan Fatih Baha Aydın ile Mevsim Yenice'nin ağırlandığı yazar okur buluşması; önümüzdeki günlerde birbirinden değerli yazarları öğrencilerle buluşturulmaya devam edecek.

Öğrencilerle antik kentte okuma etkinliği düzenleniyor

Adeta bir açık hava müzesi olan Muğla'da, antik kentlere düzenlenen gezilerle, öğrenciler binlerce yıl öncesinden günümüze uzanan bu tarihi mekanlarda ve kitapların büyülü dünyasında yolculuğa çıkıyorlar.

Okurgezer Projesi'nde 21 faaliyet yer alıyor

Yirmi bir temel faaliyetin yer aldığı Okurgezer Projesi'nde; okullar arası kütüphane gezileriyle ortak okuma saatleri düzenlenmesi, öğrencilerin okudukları kitabı sesli kayıt ederek engelliler gününde görme engelli bir arkadaşına hediye etmesi, kitap veya kütüphane konulu şarkı bestelemeleri de proje faaliyetleri arasında yer alıyor.

Okurgezer Projesi yıl boyunca 13 ilçede uygulanmaya devam edecek.

07-03-202207-03-202207-03-202207-03-202207-03-202207-03-202207-03-202207-03-202207-03-2022

07-03-2022

 

 

 

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                           

 

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.