MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Olgunlaşma Enstitüsü Tarihi Binası Restore Ediliyor

Muğla'nın en eski eğitim kurumlarından, Koca Mektep ve Taş Mektep isimleriyle anılan ve bugün Muğla Olgunlaşma Enstitüsü olarak kullanılan tarihi binanın dış cephe restorasyonuna başlandı. Muğla Valisi Esengül Civelek'in talimatıyla başlayan restorasyonun kısa sürede tamamlanması bekleniyor.
Olgunlaşma Enstitüsü Tarihi Binası Restore Ediliyor

 

Geçtiğimiz sene Muğla'nın III. Mektebi olarak bilinen Atatürk İlkokulu'nun tarihi binasının restore ettirerek Muğla'ya kazandıran Muğla Valisi Esengül Civelek tarihi eğitim kurumlarını Muğla'lıya kazandırmaya devam ediyor. Muğla'nın yaşayan tarihi olan bu binalar, 100 yılı aşkın süredir sıralarından mezun ettiği ve Türkiye'nin siyasetine, bilimine, ekonomisine ve eğitimine yön veren insanlar yetiştirmişti.

 

Restorasyon çalışmalarının başlamasıyla bina etrafına çelik iskeleler kurulmaya başlandı. Caddeden geçen vatandaşlar binanın restorasyonunun başladığını öğrendiklerinde çok mutlu olduklarını dile getirdiler. 

 

Muğla Olgunlaşma Enstitüsü olarak kullanılan binanın tarihi 1800'lü yıllara dayanıyor.

II. Mahmut (1839) zamanında Kışla olarak yapılan, 1916 yılında Mutasarrıf Müştak Lütfi Bey tarafından onarılarak ve "Sultani" adıyla liseye dönüştürülen tarihi bina, sonraki yıllarda Turgut Reis Lisesi, Ticaret Lisesi, Halk Kütüphanesi, Halk Eğitim Merkezi ve Kız Meslek Lisesi olarak değişik adlarda bil fiil hizmet verdi. Bina, 2019 yılından itibaren Muğla Olgunlaşma Enstitüsü olarak kullanılmakta. 

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan ve Kurum Müdürü Hüdayi Baş'ın özverili çalışmalarıyla aslına uygun şekilde iç boya ve tadilatı yapılan bina; dikkat çeken tarihi dokusu ve atmosferiyle eğitim hizmetlerinin dışında birçok sergiye, toplantıya ve kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapmakta.

Muğla Olgunlaşma Enstitüsünün tarihi binası, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından geçtiğimiz aylarda ilimizde gerçekleştirdiği programda ziyaret edilmişti.

Kültür varlığınca tescilli binanın dış cephesi son zamanlarda oldukça yıpranmış vaziyette. Dış boyaya, çatı onarımına ve diğer onarım ihtiyaçlarına ihtiyacı olan kültürel mirasın, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunun 12. maddesi hükümleri kapsamında dış restorasyonu,önümüzdeki günlerde Valiliğimizce yapılacak ve görkemli haline tekrar kavuşturulacak.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre Olgunlaşma Enstitüsünün restorasyon çalışmaları ile ilgili olarak "İlimizin tarihi kimliği ile yükselen değeri olan Olgunlaşma Enstitümüzün restorasyonunu başlatan Sayın Valimiz Esengül Civelek'e tüm eğitim camiamız adına teşekkürü bir borç bilirim." dedi.

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.