MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖLÜMÜNÜN 700. YIL DÖNÜMÜNDE SEVGİ, HOŞGÖRÜ ELÇİSİ, TÜRKÇENİN EBEDİ SESİ YUNUS EMRE'Yİ DÜZENLENEN ETKİNLİKLERLE ANDIK

Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre'nin vefatının 700. yıl dönümü vesilesiyle UNESCO tarafından kabul edilen  "2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı" çerçevesinde birbirinden farklı etkinlikler düzenlendi.  
ÖLÜMÜNÜN 700. YIL DÖNÜMÜNDE SEVGİ, HOŞGÖRÜ ELÇİSİ, TÜRKÇENİN EBEDİ SESİ YUNUS EMRE'Yİ DÜZENLENEN ETKİNLİKLERLE ANDIK

Muğla Valiliği, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğinde 7-9 Aralık tarihleri arasında düzenlenen anma programı ile Türkçe şiirin öncüsü, ünlü tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre farklı etkinliklerle anıldı. 7 Aralık'ta "Yunus Emre: Sevgi, Hoşgörü ve Türkçenin Ebedi Sesi" paneli ile başlayan anma programı, gün içerisinde "Yunus Emre Sözleri ve Kıyafet Sergisi", "Bizim Yunus" adlı Ankara Devlet  Tiyatrosu gösterisi ile devam etti.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen anma programının 2. gününde ( 8 Aralık 2021) ise "Yunus'un Dilinden Nağmeler" müzik dinletisi gerçekleştirildi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen dinleti; Menteşe Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ayla Özcan ile Menteşe Şifa Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ahmetali Kara'nın "Yunus'un Dilinden Sözler" adlı sunumlarıyla başladı. Sunumda sevgi, hoşgörü ve barış elçisi  Yunus Emre'nin ham Yunus'tan ermiş yani insan-ı kâmil Yunus'a geçişi, onu Bizim Yunus, yapan ruhi yükselişi, saf ve arı Türkçesiyle Anadolu'da 13. yüzyıldan günümüze dil köprüsü oluşu aktarıldı. Sunumun ardından Ankara Klasik Türk Müziği Topluluğunun değerli saz ve söz üstatları, Yunus Emre'nin ilahilerini icra etti. Dinletinin ardından Sanat Yönetmeni Prof. Dr. Zafer Kurtaslan'a, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek tarafından plaket takdim edildi.

Anma programı, son gününde (9 Aralık) "Anadolu'yu Aydınlatanlar; Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Ahi Evran" paneli düzenlendi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde saat 11.00'de düzenlenen panele, Vali Orhan Tavlı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Hüseyin Çiçek, İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl'ün yanı sıra protokol mensupları, akademisyenler ve üniversite öğrencileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan panel; Prof. Dr. Ali Akar başkanlığında gerçekleştirildi. Panelde Prof. Dr. Bayram Akça "Ahi Evran, Ahilik ve Muğla'daki Yansımalarına Bir Örnek"; Doç. Dr. Ekrem Ayan "Kültür Dünyamızın Mimarlarından Yunus Emre" ve Doç. Dr. Sibel Turhan Tuna "Hacı Bektaşi Veli ve İlahi Aşk" üzerine yapmış oldukları konuşmalarıyla dinleyicileri aydınlattılar. Program, panelistlere ve Yunus Emre Kıyafet Sergisi'nde görev alan Menteşe Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerimize MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek tarafından plaket takdimiyle sona erdi.

09-12-202109-12-202109-12-202108-12-2021

09-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-2021

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.