MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Örneklemeli Türk Müziği Tarihi Semineri

Türk Müziğini Tanıtma ve Destekleme Projesi Kapsamında Menteşe İlçesi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Kültür Merkezinde İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanatçısı  Dr. Aylin Şengün Taşçı' tarafından "Örneklemeli Türk Müziği Tarihi Semineri" düzenlendi.
Örneklemeli Türk Müziği Tarihi Semineri

 

 

Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmen ve öğrencilere Türk müziğini ve enstrümanlarını tanıtmak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, her ilde gerçekleştirilmesi planlanan Türk Müziği Tarihi Seminerine projenin yürütülmesine öncülük eden  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un eşi Rana Selçuk Katıldı. 

 

Selçuk konuşmasında,"Müzik sadece insanın nefsine hitap eden bir şey değil, ruhumuza ve kalbimize de hitap ediyor. Geleceğimizin mimarlarından nice sanatçı ve müzisyen çıkacağını düşünüyorum" dedi.

 

Milli Eğitim Bakanlığınca Türk müziğini ve enstrümanlarını tanıtmak amacıyla hayata geçirilen "Türk Müziğini Tanıtma ve Destekleme Projesi" kapsamında, Muğla'nın Menteşe İlçesinde Türk Müziği Tarihi semineri düzenlendi. İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanatçısı Dr Aylin Şengün Taşçı tarafından verilen Seminerde öğretmen ve öğrencilere Türk müziği tanıtıldı, Türk müziğinin tarihsel yolculuğu ve kültürel boyutu hakkında Bilgi verildi.

 

Öğrenciler önce öğrendiler, sonra kullandılar

 

Gençlere maddi ve manevi kültürü tanıtmak, Türk müziğinin ne kadar büyük bir zenginlik olduğunu göstermek için sahnede bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Öğrencilere  geleneksel müzik aletleri tanıtıldı ve tarihsel yolculuğu hakkında Bilgi verildi. Daha sonra Sahneye davet edilen öğrencilerin bu aletlere dokunması ve aleti çalması sağlandı.

 

Muğla valisi Esengül CİVELEK'in de izlediği Programa Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'in eşi Nebahat Özer, Muğla Üniversitesi Dekanı Bilal DUMAN, Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre,  öğretmenler ve öğrenciler de katıldı.

 

29-09-201929-09-201929-09-201929-09-2019

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.