MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ORTAK SINAV TAKVİMİ YAYIMLANDI

Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ülke genelinde, Müdürlüğümüzce il genelinde olmak üzere ortaokul ve lise kademelerinde bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan "Ortak Sınavlar" 26-27 Aralık 2023 tarihlerinde eş zamanlı olarak yapılacaktır.
ORTAK SINAV TAKVİMİ YAYIMLANDI

Millî Eğitim Bakanlığınca öğrencilerin gelişimini takip etmek, müfredatın işlenmesinde okullar arasında bütünlük sağlamak ve uygulama birliği oluşturmak amacıyla bu yıl ilk kez ortaokul ve liselerde düzenlenecek olan ortak sınavlar, 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri için 26 Aralık 2023 Salı; 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için 27 Aralık 2023 Çarşamba günü yapılacak.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Ölçme Değerlendirme Merkezimizce il genelinde ortaokul ve liselerde düzenlenecek olan ortak sınavlar ise 9. sınıf cografya ve fizik dersleri için 26 Aralık 2023 Salı; 7. sınıf Türkçe ile matematik dersleri için 27 Aralık 2023 Çarşamba günü yapılacak.

Ortak sınavlar, ölçme değerlendirme merkezleri tarafından yürütülecek. Bakanlığımızca ve Ölçme ve Değerlendirme Merkezimizce hazırlanan sorular, okullara teslim edilecek ve sınav, okulda öğretmenler tarafından yapılacak. Sınav evrakı, il ölçme değerlendirme merkezlerince değerlendirilecek.

Ortak sınavlar ölçme değerlendirme ilkelerine göre ve kazanımları ölçen sorulardan oluşacak. Zorluk ve kapsam açısından okullarda yapılan diğer yazılı sınavlar gibi olacak ve öğrencilerin değerlendirilmesinde kullanılacak. Eksik öğrenme görülen konu ve kazanımlar için ders içinde telafi değerlendirmeleri yapılacak ancak gerek ülke geneli gerek il ve ilçe geneli ortak sınavlarda öğrencilerin sıralanması, okulların karşılaştırılması gibi uygulamalardan kaçınılacak.

Ortak sınavlara katılamayan öğrenciler için mazeret sınavları ise asıl sınavlardan 2 hafta sonra (9-10 Ocak 2024) gerçekleştirilecek.

 22-12-2023

 

 

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.