MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ORTAK SINAVLAR

06/09/2018 tarihinde İl Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan Ölçme Değerlendirme Merkezimizin; Okuma-dil becerileri, fen okuryazarlığı, matematik okuryazarlığı, eleştirel düşünme ve problem çözme; iletişim ve işbirliği, yaratıcılık ve yenilikçilik, insiyatif kullanma ve kendini yönlendirme, sosyal, kültürler arası beceriler, liderlik ve sorumluluk, üretkenlik ve hesap verebilirlik, medya ,enformasyon okuryazarlığı vb 21.yy becerilerinin kazandırılması ve bunların doğru ölçme araç ve yöntemleriyle değerlendirilmesi hedefleri arasında yer almaktadır.
ORTAK SINAVLAR

 Aynı zamanda Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu Felsefesi doğrultusunda:Belirlenecek olan sınıf düzeylerinde sistemin ve alınan kararların işleyişini öğrencilerin akademik çıktıları üzerinden görmek, öğrencilerimizin her ders ve düzeyde; yeterliliklerinin belirlenmesi, izlenmesi, desteklenmesi, değerlendirilmesi, geliştirilmesi ve yönlendirilmesi, okullar ve öğrenciler arası, farkları azaltmak, eğitim sistemini bir bütün olarak görmek amacıyla öğrenci başarı izleme araştırmasının yapılması çalışmaları dahilinde; Okullar arasında akademik farklılıkları en aza indirmek için ortak sınavlar, kazanım değerlendirme sınavları, TYT, AYT, PISA, TIMMS sınavları yapılacaktır. Yapılması planlanan sınavlar; öğrencinin ne kadar bildiğini değil, neleri öğrenip neleri öğrenemediğini teşhis eden ve öğrenme eksiklerini gidermek için iyileştirme süreci hazırlayan sınavlardır. Öğrenci gelişimini izleme sistemi ile öğrencilerin öğrenme eksikliklerinin tespit edilmesi, geri bildirim verilmesi yoluyla eğitim öğretim sürecinin niteliğinin hızlı bir şekilde iyileştirilmesi planlanmaktadır.Ölçme ve değerlendirme bireyselleştirilerek her öğrencinin kendi öğrenme sürecine ilişkin sistemden geri bildirim alması sağlanacaktır. Bununla birlikte okul, öğretmen bazında da anlamlı geri bildirimler verilerek tüm tarafların çalışmalarına ayna tutulacak ve sürecin aksayan yönlerini tespit etmek mümkün olacaktır. Bu sayede çok daha az zaman ve enerji harcanarak eksiklikler giderilebilecek ve süreç iyileştirilebilecektir. İzleme çalışmalarında açık uçlu soruların kullanılması ile eğitim sürecinin ezberci unsurlardan arındırılması sağlanacaktır. Açık uçlu sorular, öğrencileri bilgiyi kullanma ve muhakeme yeteneklerini geliştirme açısından teşvik edici ve kolaylaştırıcı bir rol üstlenecektir.Bu kapsamda ilimizde 9 uncu sınıflarda Türk Dili ve Edebiyatı dersinde 18 Aralık 2018, Matematik dersinde 20 Aralık 2018 tarihlerinde 141 okul, 436 salonda toplam 10.928 öğrencinin katılımıyla ortak sınavlar yapılmıştır.Ortak sınavlar sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmiştir
27-12-201827-12-201827-12-2018

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.