MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"SAĞLIKLI OKULLAR SAĞLIKLI GELECEK" PROTOKOLÜ İMZALANDI

Muğla Millî Eğitim Müdürlüğü ile Muğla İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğinde "Sağlıklı Okullar Sağlıklı Gelecek" protokolü imzalandı.


İl Sağlık Müdürlüğünde gerçekleşen protokol imza töreninde; İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Burak Mülayim, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Eriş Başaran Akça ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Ahmet Demiral hazır bulundu.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Emre Çay ve İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Burak Mülayim'in birlikte imzaladığı "Sağlıklı Okullar Sağlıklı Gelecek"protokolü kapsamında; sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşamın neden olduğu çocukluk çağı obezitesi ile bunlara bağlı erken yaşta gelişebilen kronik hastalıkların müdahale alanlarının belirlenerek kontrol altına alınması ve okul çağındaki çocuklarda boy kısalığının erken dönemde tespit edilerek önlenmesi amaçlanıyor.

İlimizdeki her üç çocuktan birinin obezite ile ilişkili hastalıklar açısından risk altında olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Burak Mülayim, "Çocukluk döneminde kilolu olma ve şişmanlık; kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, hareket sistemi sorunları, ruhsal sorunlar, okul başarısızlıkları ve kendine değer vermeme gibi sorunlara neden olmaktadır. İlimizdeki obezite düzeyinin yüksek olması, okul özelinde varsa bu duruma zemin hazırlayan faktörlerin araştırılması ve çıkan sonuçlar doğrultusunda müdahale çalışmalarının yapılması protokole temel oluşturuyor." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay "İlimizdeki 6-9 yaş grubu çocuklarda obezite ve fazla kiloluluk düzeyinin ülkemiz ortalamasından anlamlı şekilde yüksek olması bizleri İl Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte böyle bir çalışmanın içinde yer almamızı sağladı. Obezite ile mücadele amacıyla yürütülen "Sağlıklı Okullar Sağlıklı Gelecek" projesi ile sağlıklı beslenme konusunda farkındalık oluşturmayı ve okullarımızda sağlıklı beslenme kültürünün yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz." dedi.

Protokol kapsamında yürütülecek çalışmalar ise şöyle:

* İlimiz genelindeki tüm özel/kamu anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrencilerin sınıf öğretmenleri ve beden eğitimi öğretmenleri tarafından antropometrik ölçümlerinin (boy uzunluğu ve vücut ağırlığı) alınarak büyüme göstergelerinin (zayıflık, normal ağırlık, kiloluluk ve şişmanlık, bodurluk) saptanması sağlanacak.

* Okulların beslenme, fiziksel aktivite ve ulaşım seçenekleri hakkında bilgi toplanacak.

* Öğrencilerin okul kantinlerinde sağlıklı besinlere ulaşılabilme durumları belirlenecek.

* Elde edilen sonuçlara dayalı olarak risk düzeyi diğerlerinden yüksek çıkan ilçe veya okullar ile ilgili müdahale çalışmaları yürütülecek.

* İlimiz genelindeki tüm okullarda, öğrenci ve öğretmenlere yönelik sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında yıllık eğitim planı yapılacak ve uygulanması sağlanacak.

* Yapılan değerlendirmeler sonucu sağlık riski yüksek çıkan öğrencilerin aile hekimlerine yönlendirilmesi sağlanarak öğrenci ve ailelerine ilçe sağlık müdürlüğü ve sağlıklı hayat merkezleri aracılığı ile gerekli danışmanlık hizmetinin verilmesi sağlanacak.

* Okul kantinlerinde sağlıklı gıda seçeneklerinin bulundurulması için bu ürünlerin satışının ve tercih edilmesinin özendirilmesi adına iyi uygulama örnekleri geliştirilecek.

* Öğrencilerin çevresel şartların uygun olduğu okullarda bisikletle veya yürüyerek okula gelmeleri teşvik edilerek farkındalık çalışmaları yürütülecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen 2009 yılında TOÇBİ, 2013 ve 2016 yıllarında COSİ çalışmalarının sonuçlarına göre ülkemiz genelindeki 6-9 yaş grubu çocuklarda obezite ve fazla kiloluluk düzeyi toplamı sırası ile % 20.8 (2009 TOÇBİ), %22,5 (COSİ 2013) ,% 24,5 (COSİ 2016)  olarak bulunmuştur. Aynı araştırma sonuçlarından, ilimiz ve bölgemiz sonuçları değerlendirildiğinde obezite ve fazla kiloluk toplamının ülkemiz ortalamasından anlamlı şekilde yüksek (%30.4 (COSİ 2016) olduğu görülmektedir.

22-04-202222-04-202222-04-2022

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.