MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"SANAT VE KADIN" EL SANATLARI SERGİSİ

"Sanat ve Kadın"  konulu el sanatları sergisi, Muğla Olgunlaşma Enstitüsünde sanatseverlerle buluştu.


Farklı kültürlerden ve üniversitelerden 30 sanatçıya ait 72 eserin yer aldığı uluslararası jürili el sanatları sergisinin açılışı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sırrı Sunay GÜRLEYÜK ve İl Milli Eğitim Müdürü Pervin TÖRE'nin katılımlarıyla;  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serap AKSEL, Menteşe Milli Eğitim Müdürü Soner KAYA, Menteşe Milli Eğitim Şube Müdürleri Eylen TERZİ, Muhammer CİHAN, Muğla El Sanatları Derneği Başkanı Mitat Kandemir, kurum ve okul yöneticileri, öğretmenler ve basın mensupları tarafından gerçekleştirildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sırrı Sunay GÜRLEYÜK serginin açılış konuşmasında  "Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdai BAŞ ev sahipliğinde, üniversitemizin paydaşlığında ve El Sanatları Derneği'nin faaliyetleri kapsamında böyle bir güzel ortamda buluştuk. Tabii ki hepimizin anneleri, kız kardeşleri ve kızları var. Kadınımıza verilen değeri göstermesi açısından sergimizin isminde de kadın ve sanatın geçmesi bizim için çok anlamlıydı. Hepiniz bizim için çok değerlisiniz ve bu değeri de burada yansıtmak bizim görevimiz, borcumuz. Hepinize hayırlı, uğurlu olması dilekleriyle teşekkür ederim." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin TÖRE ise açılış konuşmasında "Bu serginin açılışında bulunmuş olmaktan çok mutlu olduğumu dile getirmek istiyorum. Kadın kelimesi çok derin anlamlar içeren bir sözcük. Kendim de bir Bayan Milli Eğitim Müdürü olarak kadına şiddetin son dönemlerde basının birinci gündeminde yer almasından dolayı son derece müteessirim. Bu sergiyle Muğla'da kadınlarımızı sanat yönüyle, zarafet yönüyle, incelikleri ve hassasiyetleri ile dile getirmek istedik. Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdai BAŞ ile birlikte böyle anlamlı bir sergiye karar verdik. Bize her konuda olduğu gibi bu konuda da destek veren Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörümüze ve tüm çalışanlarına, aynı zamanda El Sanatları Derneğine, katkısı olan tüm idarecilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Kadını zarafetiyle, kadını iç ve dış güzelliğiyle bu sergide izleyeceğiz ve hep birlikte buna şahit olacağız diyorum ve hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. " dedi.

Olgunlaşma Enstitüsünün Müdürü Hüdai BAŞ sergiyle ilgili olarak "Kadınlar yüzyıllardır gerek farklı sanatsal ifade biçimlerinin öncüleri, destekçileri, koleksiyoncuları ve ilham kaynağı olarak gerek sanat tarihçileri ve eleştirmenleri olarak her daim sanat faaliyetlerinin içinde olmuşlardır. Biz sanatın içerisinde başından beri var olmuş kadınları nasıl anlatabiliriz diye düşündük. Değerli sanatçı arkadaşlarımızla birlikte kadınlarımızı el sanatları sergisiyle anlatmayı uygun bulduk. Aynı zamanda son zamanlarda toplum olarak hepimizi kahreden, kadınlarımıza yapılan haksızca ve  insanlığa yakışmayan davranışlara ve bununla ilgili çıkan üzücü haberlere karşılık,  elimizden geldiğince kadın ve güzellikleri vurgulayalım istedik." dedi.

El sanatları sergisi protokol ve konuklar tarafından ilgiyle ve beğeniyle gezildi. Sergi konuklara verilen ikramla sona erdi. "Sanat ve Kadın" El Sanatları Sergisi 28 Aralık 2019 Cumartesi gününe kadar Muğla Olgunlaşma Enstitüsünde sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır.

23-12-201923-12-201923-12-201923-12-201923-12-201923-12-201923-12-201923-12-201923-12-201923-12-2019

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.