MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SANATÇILARDAN CUMHURİYET OKUMALARI PROJESİNE DESTEK

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yılı dolayısıyla Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü himayelerinde, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen "Cumhuriyet Okumaları" projesi tüm hızıyla devam ediyor.
SANATÇILARDAN CUMHURİYET OKUMALARI PROJESİNE DESTEK

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yılı dolayısıyla Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü himayelerinde, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen "Cumhuriyet Okumaları" projesine sanatçılardan ve toplumun her kesiminden destek yağıyor. Sosyal medyada da yankı uyandıran projeye; Bengü, Ege, Emre Altuğ, Ercan Saatçi, Erman Toroğlu, Nazlı Tosunoğlu, Salih Kalyon, Yalçın Dümer,  Zerrin Özer gibi birçok ünlü isimden destek mesajları geldi.

"Cumhuriyet Okumaları" projesiyle 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırarak öğrencilerin kendini iyi ifade etmelerini, Türkçenin inceliklerini tanımalarını, Türkçeyi özenli ve bilinçli biçimde kullanmalarını sağlamak ve farkındalık yaratmak hedefleniyor. 

Bu projeye göre, her salı günü 19.20 ve 20.23 saatleri arasında, televizyon, tablet gibi teknolojik aletler kapatılarak öğrenciler aileleriyle birlikte okuma etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında gönüllü öğretmenler de öğrencilerin evlerine giderek onlarla birlikte kitap okuyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre projeyle ilgili olarak  "Cumhuriyet Okumaları" projesi, son derece anlamlı ve etkinliği olan bir proje.  Çocuklarımız hem ekran bağımlılığından uzaklaşacak hem de aileleriyle birlikte okuma alışkanlıkları edinecekler. Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzü, böyle bir projeyi hayata geçirdikleri için kutluyorum. Bu yıl 100. Kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlandığımız Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış tarihi olan 1920'yi ve Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü olan 2023 yıllarını simgeleyen 19.20-20.23 saatleri olarak belirlenmiş olması çok anlamlı. 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda öğrencilerimizi aileleriyle bir arada okuma etkinliği yapmalarına vesile olan bu projeye; sanatçılarımızın destek vermesi bizi ayrıca mutlu etti. İnanıyorum ki onların sosyal medya üzerinden sundukları destekle proje daha da canlanacak, filizlenecek, büyüyecek. Projeye destek sunan herkese katkılarından dolayı kurumum ve şahsım adına teşekkür ediyorum." dedi.

Bodrum Milli Eğitim Müdürü Aslan Korkmaz, proje kapsamında yaptığı açıklamada, amaçlarının, insanların kitaba ve kitabın merkezi kütüphanelere dönmesini sağlamak olduğunu söyledi. Korkmaz, dünya ile yarışmanın kitap okumaktan geçtiğini vurgulayarak, "Kitapsız büyüyen çocuk, susuz ağaca benzer. Bilginin olmadığı yerde yarış olmaz. Bugün en gelişmiş toplumlar kitap okuma oranı en yüksek olan toplumlardır. Eğer kalkınmak istiyorsak, ulaşmak istediğimiz hedeflere varmak için mutlaka okumamız lazım. Kitap okumak toplumları geliştirir" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet okumaları projesinin önümüzdeki günlerde Muğla genelinde tüm ilçelerde yaygınlaştırılarak devam edeceği bildirildi.

 

 

 

24-12-201924-12-201924-12-201924-12-201924-12-201924-12-2019

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.