MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ŞEHİT AHMET BENLER ADININ YAŞATILDIĞI MARMARİS'TEKİ OKULDA ANILDI

12 Ekim 1979'da, Hollanda'nın Lahey kentinde, ASALA terör örgütü tarafından şehit edilen Ahmet Benler, (Dönemin Lahey Büyükelçisi merhum Özdemir Benler'in oğlu) şehadetinin 44. yıl dönümünde adının yaşatıldığı okulda ve Lahey Büyükelçiliğinde saygıyla ve rahmetle anıldı.
ŞEHİT AHMET BENLER ADININ YAŞATILDIĞI MARMARİS'TEKİ OKULDA ANILDI

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Hollanda Lahey Büyükelçiliği koordinesinde düzenlenen Şehit Ahmet Benler'i Anma Töreni, Marmaris Şehit Ahmet Benler İlkokulu ile Lahey Büyükelçiliğinde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Marmaris Şehit Ahmet Benler İlkokulunda düzenlenen programda Marmaris Kaymakamı Nurullah Kaya, İl Müdürümüz Emre Çay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Serap Aksel, Şehit Ahmet Benler'in yakınları, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Törende, Hollanda Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal telekonferansla bağlanarak duygu ve düşüncelerini aktarırken Lahey Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Miyase Koyuncu Kaya, Büyükelçilik ve Eğitim Müşavirliği yetkilileri töreni baştan sona canlı bağlantı ile takip ettiler.

Törende konuşma yapan İl Müdürümüz Emre Çay, şehidimizin isminin ve aziz hatırasının yaşatılması adına Milli Eğitim Bakanlığınca 2003'te Marmaris'te yapılan okula Şehit Ahmet Benler İlkokulu adının verildiğini, Şehit Ahmet Benler'in minik zihinlerde ve yüreklerde ebedileştirildiğini ifade etti.

Dini, milliyeti, ırkı, ülkesi ve vicdanı olmayan terörü lanetleyen İl Müdürümüz Emre Çay "Türkiye Cumhuriyeti'ni hedef alan bu terör saldırısına kurban gittiğinde henüz 27 yaşında olan Şehit Ahmet Benler; önemli okullardan mezun olmuş, üstün zekâlı, hayalleri, idealleri olan, mesleğinde çok başarılı bir elektrik yüksek mühendisi, aynı zamanda Delft Teknik Üniversitesi'nde doktora öğrencisiydi. Çevresinde çok sevilen ve örnek şahsiyet olarak gösterilen Şehit Ahmet Benler, biliyoruz ki yaşasaydı ülkemize ve milletimize çok büyük hizmetleri ve kazanımları olacaktı. Hatta onun teknolojideki çalışmalarını bizzat takip eden arkadaşları, 'Yaşasaydı, bugün bir Bill Gates olurdu.' şeklinde yorumlara yer vermişlerdi. Bizler milli eğitim ailesi olarak şehidimizin adını okulumuzda gururla ebediyen yaşatacak, nice Ahmet Benler'i bu vatana büyütmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ruhu şad olsun!" dedi.

İl Müdürümüz Emre Çay'ın konuşmasının ardından Hollanda Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal telekonferans ile bağlanarak bir konuşma yaptı. Büyükelçisi Selçuk Ünal konuşmasında "Ahmet Benler gibi şehitlerimizi unutmuyoruz. Onları unutturmamak asli görevimiz olmalıdır. Zira şehitler ölmez, ancak ve sadece unutuldukları zaman ölür. Bizim amacımız, onları her daim yaşatmaktır. Bu uğurda çalışmaya devam edeceğiz. Kendisini saygıyla, minnetle ve Allah'tan rahmet dilekleriyle anıyoruz. Ayrıca, dünyanın çeşitli şehirlerinde görevleri başında ASALA başta olmak üzere diğer Ermeni terör örgütlerince kahpece katledilen diplomatlarımızın ve aile bireylerinin aziz hatıraları önünde de bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Öte yandan, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıl dönümünü kutlamamıza sağlayan, Cumhuriyetimizin banisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm savaşçılarımıza, o tarihlerde ve sonrasında vatan savunması, terörizmle mücadele ve uluslararası barışı koruma görevleri sırasında hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizi de anıyoruz. Bu vesileyle, Kore, Kıbrıs, Suriye, Irak ile ülkemizde ve adı anılmayan nice yerlerde toprağa düşen şehitlerimizi ve tüm gazilerimizi bir kez daha saygıyla, rahmetle hatırlıyoruz. Bu yıl Bakanlığımızın kuruluşunun 500. yıl dönümü olması nedeniyle bu tören bizim için ayrı bir önem taşımaktadır. Bugün okulumuzda şehidimiz adına bir ağaç dikileceğini memnuniyet ve şerefle öğrendik. Biz de esasen bugün aziz şehidimizin anısına Büyükelçiliğimiz bahçesinde bir ağaç dikiyoruz. Her fidan bir hayattır. O fidanın evladımızı buradan sonsuzluğa kadar temsil edeceğine inanıyoruz. Şehidimizin aziz hatırasına orada da daima sahip çıkacağınıza inanıyorum. Sizlerin Hollanda'daki temsilcisi olarak bunu görmek bizleri sadece sevindirecektir. Hatırasını artık sizlere de emanet ediyoruz." dedi.

Şehit Ahmet Benler'in yaşamı ve özgeçmişinin aktarıldığı programda, öğrenciler okudukları şiirlerle ve kompozisyonlarla Şehit Ahmet Benler'i ve tüm şehitlerimizi minnetle ve rahmetle andı. Program sonunda okul bahçesine şehidimiz hatırasına sığla ağacı fidanı dikildi. Okul girişindeki Şehit Ahmet Benler köşesine ise protokol, konuklar ve öğrenciler tarafından "karanfil" bırakıldı.

13-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-202313-10-2023

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.