MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SOKAK HAYVANLARI FARKINDALIK SEMİNERİ

Sinema ve dizi oyuncusu Semih İĞDİGÜL, Menteşe Halk Eğitimi Merkezi'nde, Lise öğrencilerine, 'Onlar da Can Birlikte Yaşam' sloganıyla sokak hayvanlarını korumak ve farkındalık yaratmak amacıyla seminer verdi.
SOKAK HAYVANLARI FARKINDALIK SEMİNERİ

Sinema ve dizi oyuncusu Semih İĞDİGÜL, Menteşe Halk Eğitimi Merkezi'nde, Turgutreis Anadolu Lisesi öğrencilerine, 'Onlar da Can Birlikte Yaşam' sloganıyla sokak hayvanlarını korumak ve farkındalık yaratmak amacıyla seminer verdi.

Menteşe ilçesindeki Düverek Ortaokulu, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şahidi Ortaokulu, Şifa Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde de seminerler veren İĞDİĞÜL; sokak hayvanlarının tek ihtiyacının, sevgi, yemek ve su olduğunu belirterek onları korumanın bir insanlık görevi olduğunu söyledi.

İĞDİGÜL; "Bu dünya sadece biz insanlar için değildir. Bizimle beraber yaşaması gereken canlar için yoldayım. Can dostlarımız sokak hayvanları için yağmur, çamur, kar, kış demeden iki teker üstünde 25 bin kilometre yol kat ettim. Bakü de dâhil olmak üzere yurdun birçok bölgesinde farkındalık yaratmak adına seminerler veriyorum." dedi.

Açlığa, susuzluğa, sevgisizliğe terk edilen, işkenceye maruz kalan sokak hayvanlarının daha iyi koşullarda yaşamaya haklarının olduğunu vurgulayan sanatçı; hayvan barınaklarındaki, petshoplardaki hayvanların durumunun da sokak hayvanlarından farklı olmadığını, onların da iyi şartlarda yaşamaya haklarının olduğunu belirtti.

Sıra dışı sahne performansıyla dikkat çeken sanatçı,  öğrencilerle birlikte drama tekniğini de kullanarak ilgi çekici bir seminer gerçekleştirdi. Kimi zaman salondakileri kahkahalara boğdu, kimi zaman da duygulu anlar yaşattı.

Seminer sonunda Menteşe Milli Eğitim Şube Müdürü Eylen TERZİ, "Ben buna seminer değil ders diyorum. Gençlerimizde, hayvan haklarına karşı duyarlılık oluşturmada son derece etkili bir ders niteliğindeydi. Değerli sanatçımıza teşekkür ederiz." diyerek Semih İĞDİGÜL'e plaket takdim etti.  Turgutreis Okul Müdürü Mehmet Akif AĞIR ise kendisini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek sanatçıya çiçek ve teşekkür belgesi sundu.

Seminerin sonunda değerli sanatçı; Türkiye'yi karış karış gezdiğini, hayvan haklarını korumada eğitimin şart olduğunu, özellikle Milli Eğitimlerin bu projeye destek sunmalarının çok önemli olduğunu vurguladı. Bu anlamda Muğla Valisi Esengül CİVELEK'e, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin TÖRE'ye,  Menteşe Milli Eğitim Müdürü Soner KAYA'ya vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür etti. Muğla'da çok sıcak karşılandığını ve buradan mutlu bir şekilde ayrılacağını ifade etti.

 

29-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-201929-11-2019

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.