MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TARIM ALANINDA EĞİTİM VEREN MESLEK LİSELERİNDE YENİ EĞİTİM MODELİ UYGULANACAK

Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında  "Tarım Alanı Bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Ortak Yönetim Modeli Protokolü" imzalandı. 
TARIM ALANINDA EĞİTİM VEREN MESLEK LİSELERİNDE YENİ EĞİTİM MODELİ UYGULANACAK

Tarım alanında meydana gelen gelişmelerin takip edilmesi, tarım ve gıda sektörlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Tarım Alanı Bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Ortak Yönetim Modeli Protokolü'ne imza attı.

*Protokol kapsamında, tarım alanında eğitim veren meslek liselerinde yeni eğitim modeli uygulanacak.

*Tüm yönleriyle donatımı sağlanacak proje dahilindeki okulların (bünyesinde tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, gıda tarım ve hayvan sağlığı laboratuvarı, makine ve tasarım teknolojisi alanı bulunan) eğitim kadrosu, teknik ve mesleki yönden her iki Bakanlığın mevzuatı çerçevesinde belirlenecek.

*Alan derslerinde Tarım ve Orman Bakanlığı eğiticileri görev alabilecek.

*Alan öğretmenlerine, ortaklaşa belirlenecek takvim ve programa göre, Bakanlığın belirlediği atölye/laboratuvarlar, eğitim merkezleri, araştırma enstitüleri ve arazilerde iş başında eğitim düzenlenecek.

*Alandan mezun öğrencilerin tarım sektöründe istihdamı için ortak proje ve çalışmalar yapılacak.

*Alan öğrencilerinin işletmelerde mesleki eğitimi ve staj uygulamalarını bütçe olanakları doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kurum veya kuruluşlarda yapmaları sağlanacak.

*Tarım ve Orman Bakanlığı, liselere alana uygun tohum, gübre, fide, canlı hayvan gibi temrinlik malzeme desteği sağlayacak, uygun donatım yapacak.

*Tohum yetiştirmeye yönelik ortak pilot çalışma ve uygulamalar yapılacak. Hastalık, zararlı bitkiler, gübre, bitki besleme gibi konularda iki Bakanlık ortak çalışmalar yürütecek.

*Tarımda teknolojik yeniliklere dayalı uluslararası uygulamalar öğrencilerle buluşturularak küresel bir vizyona sahip gençler yetiştirilecek.

İlimizde, bünyesinde Tarım Alanı bulunan ilk ve tek okul olma özelliğine sahip "Köyceğiz Şehit Seyhan Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" proje kapsamında yer almakla birlikte kendi adına tahsisli 18 dönüm arazisi, 500 metrekare kapalı serası ve 2000 metrekarede aromatik bitki bahçesi bulunuyor. Köyceğiz Şehit Seyhan Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Müdürlüğümüzün GEKA ile yürütmekte olduğu "Kapalı Köy Okullarında Akıllı Tarım Akıllı Arıcılık Projesi" kapsamında, akıllı tarım faaliyetleri gerçekleştiriyor. Kurulan akıllı tarım atölyelerinde çeşitli aromatik bitkiler dikilmiş olup bu bitkilerden uçucu yağ elde edilmesi planlanıyor. Ayrıca 2021-2022 eğitim öğretim yılı için sera alanından 2000 adet marul ve 1000 bağ yeşil soğan hasadı gerçekleştirilecek olup 2022 Haziran ayı itibarıyla 20000 metrekare açık tarım alanından 6 ton siyez buğdayı ve kapalı 500 metrekarelik tarım alanından ise 20 bin adet mevsimlik süs bitkisi üretilmesi hedefleniyor.

Bunun yanında bünyesinde Gıda Teknolojisi Alanı bulunan Seydikemer Prof. Dr. Ayhan Önder Çok Programlı Anadolu Lisesi ile bünyesinde Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Alanı bulunan Milas Selimiye Timuçin Biliktan Çok Programlı Anadolu Lisesi proje dahilindeki okullarımızdan.

Ayrıca ilimizde tarım alanı, gıda teknolojisi alanı, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı alanında açılması planlanan okullar bulunmaktadır.

03-06-202203-06-202203-06-202203-06-202203-06-202203-06-202203-06-202203-06-202203-06-202203-06-2022

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.