MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"TEMEL EĞİTİMDE DEMOKRASİ KÜLTÜRÜNÜN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ" ŞELALE EĞİTİMLERİ İLE DEVAM EDİYOR

Millî Eğitim Bakanlığımız ve Avrupa Konseyi iş birliğiyle yürütülmekte olan "Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında öğretmenlerimize, eğitici eğitimleri gerçekleştirildi. Proje, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilecek olan şelale eğitimleri ile pilot okullarda yaygınlaştırılacak.


Muğla başta olmak üzere Adana, Aydın, Burdur, Çanakkale, Iğdır, Kars, Sinop, Sivas ve Yozgat illerinden 110 pilot okulun dahil olduğu "Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında, ilimizde yer alan 11 pilot okuldan toplam 24 öğretmenimiz eğitici eğitimlerine katıldı.

Millî Eğitim Bakanlığımız ve Avrupa Konseyi iş birliği,  Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyinin ortak finansmanlığı ile yürütülen eğitici eğitimler; ulusal ve uluslararası uzmanlar tarafından 2 modül halinde gerçekleştirildi. 2-7 Ağustos 2021 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenen eğitici eğitimlerin birinci Modülünde öğretmenlerin demokratik kültür yetkinlikleri ve proje kapsamında geliştirilen eğitim materyallerini tanımaları; 30 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilen ikinci modül eğitimlerinde ise görev yaptıkları illerde düzenleyecekleri şelale eğitimleri öncesi yetişkin eğitimi konusunda donanımlarının artırılarak desteklenmesi hedeflendi.

24 öğretmenimiz Ankara'da ve İstanbul'da almış oldukları eğitimlerle; tüm çocukların gelişimsel özelliklerini dikkate alarak kendi okullarında uygun demokratik ortamın sağlanması ve bu yönde etkili uygulamaların gerçekleştirilmesine yönelik gerekli bilgi ve becerileri edinme, demokratik kültür yetkinliklerini anlama ve bu yolla deneyimlerini bir arada paylaşma,  eğitim ortamlarında var olan ve öngörülen sorunlara birlikte çözüm önerileri geliştirme imkanı buldular.

Bu eğitimleri tamamlayan öğretmenlerce, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde pilot okullardaki öğretmenlere, demokratik kültürün güçlendirilmesine ilişkin şelale eğitimleri verilecek.13-25 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak olan şelale eğitimlerine; Fethiye, Bodrum ve Menteşe'de 11 pilot okuldaki 250 öğretmen katılacak.

"Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi" ile temel eğitim kurumlarına devam eden öğrenciler ve okullarda görev yapan tüm personel ile ailelerin de proje sürecine dâhil edilerek evrensel temel değerlerin yanı sıra temel hak ve özgürlükleri içine alan demokratik bir okul kültürünü eğitim sistemine yerleştirmek ve toplumun genelinde demokratik kültür uygulamalarını güçlendirmek hedefleniyor.


PROJE KAPSAMINDAKİ 11 PİLOT OKULUMUZ

Okul Öncesi

·         Fethiye-Zübeyde Hanım Anaokulu

·         Menteşe-75. Yıl Anaokulu

·         Milas-Gümüşlük Anaokulu 

İlkokul

·         Bodrum-Zeyyat Mandalinacı İlkokulu

·         Dalaman-Atakent İlkokulu

·         Menteşe-Yenice İlkokulu / Ortaokulu

·         Seydikemer-Şehit Gürcan Akan İlkokulu 

Ortaokul

·         Bodrum-Mahinur Cemal Uslu Ortaokulu

·         Bodrum-Profilo Marina Ortaokulu

·         Ortaca-Güzelyurt Şehit Asteğmen Tayyar Milat İlkokulu / Ortaokulu

·         Yatağan-Madenler Ortaokulu

08-09-202108-09-202108-09-202108-09-202108-09-2021

 

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.