MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEZGAHLAR MESLEK LİSESİNDE ÜRETİLDİ, MUĞLALI KADINLAR DOKUDU

Muğla'nın Menteşe ilçesinde, kadınlara yönelik mesleki eğitim ve gelişim çerçevesinde dokuma öğretilirken, kullanılan tezgahlar meslek lisesinde üretiliyor. Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri proje kapsamında 60 adet dokuma tezgahı üretti.
TEZGAHLAR MESLEK LİSESİNDE ÜRETİLDİ, MUĞLALI KADINLAR DOKUDU

Muğla yöresinde kaybolmaya yüz tutmuş yöresel el sanatlarının yaşatılması, geliştirilmesi ve ev kadınlarına istihdam sağlanması amacıyla Menteşe Kaymakamlığınca, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) hibe desteğiyle "Kadınlar Üretiyor Menteşe Kazanıyor Projesi" yürütülüyor. Projede kadınların dokuma yapmak için kullandığı tezgahlar, meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından üretildi. Projeye destek vermek isteyen Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Bölümü ve Metal Teknolojileri Bölümü öğrencileri ve öğretmenleri, atölyelerde 60 adet dokuma tezgahı üretti. Yarı otomatik olarak tasarlanıp üretilen bu tezgahlarda, proje kapsamında Muğla Olgunlaşma Enstitüsü usta öğreticileri tarafından kadınlara 208 saatlik dokuma eğitimi verildi. 

"Kadınlar Üretiyor Menteşe Kazanıyor Projesi" Menteşe ilçesine bağlı mahallelerde yaşayan dezavantajlı kadınlar için istihdam köprüsü oluşturmayı hedefliyor. Bu sayede bölgede yaşayan 50 kadın, üreterek ve ürettiklerini satarak hem aile bütçesine hem de ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek. Dokunan kumaşlardan ayrıca çeşitli ürünlerin tasarımı da yapılıyor. Tasarlanan ürünler Muğla, Bodrum, Marmaris, Fethiye Datça ve Ula/Akyaka destinasyonlarına gelen turistlere satılarak kadınlar için gelir kapısı olacak.

17-03-202317-03-202317-03-202317-03-202317-03-202317-03-2023

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.