MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri

Ülkenin geleceğinde en büyük role ve değere sahip gençleri, temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmeyi amaçlayan TÜBİTAK'ın 1969 yılından beri düzenlediği Lise Öğrencileri Proje Yarışmasının 51.' si yapılıyor. Bu yıl Muğla ilini 5 projenin temsil ettiği finallerde dereceye giren projeler 12 Mart 2020 tarihinde açıklanıyor. 
TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri

Ulusal proje  yarışması...

Dokuz Eylül Üniversitesi'nin İzmir Bölge Koordinatörlüğü'nü yürüttüğü TUBİTAK Lise Öğrencileri Proje Yarışması İzmir Bölge Sergisinde dereceye giren projeler 12 Mart 2020 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayında düzenlenecek olan ödül töreninde ilan edilecek. 

Bölge sergisinde birincilik ödülü alan projeler ise Türkiye finalinde yarışacak.

Genç nüfusun nitelikli bir biçimde yetiştirilmesi için çalışan TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca düzenlenen yarışma, aynı zamanda bilim ve teknik alanında organize edilen en büyük ulusal proje yarışması olma özelliğini taşıyor. Bölge ve final olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilen yarışma, Türkiye genelinde Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, Konya, İstanbul-Asya, İstanbul-Avrupa, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere on iki bölge merkezinde düzenleniyor.

Bölge yarışmalarında birincilik ödülü alan projeler final yarışmasına katılmaya hak kazanıyor. Final yarışmasında her alanda ulusal dereceye giren öğrenciler derece aldıkları alanla ilgili bölümleri seçmeleri durumunda üniversite sınavına girecekleri ilk yıl ve bir defaya mahsus olmak üzere yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanabiliyor.

Bu yıl Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Yazılım, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım ve Türk Dili ve Edebiyatı olmak üzere 12 farklı alanda ilan edilen yarışmaya İzmir Bölgesinde yer alan Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla ve Uşak illerinden toplam 1126 proje başvursu.

Ege bölgesinde yer alan illerden ön değerlendirmeyi geçen projelerin davet edildiği  İzmir Bölge Sergisinde dereceye giren projeler, 12 Mart 2020 tarihinde saat 10:00'da Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayında düzenlenecek olan ödül töreninde ilan edilecek. 

Bölge sergisinde birincilik ödülü alan projeler ise tüm Türkiye'de birincilik ödülü alan projelerin yarışacağı 30 Mart- 03 Nisan 2020   tarihlerinde düzenlenecek final yarışmasına katılmaya hak kazanacak.

Yarışmalarda Muğla'yı temsil eden tüm öğrencilerimize ve danışman öğretmenlerimize başarılar dileriz. 

11-03-202011-03-202011-03-202011-03-2020

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.