MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE'NİN TURİZMDE AR-GE MERKEZ OKULU MUĞLA'DAN

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Türkiye'nin turizm AR-GE merkezi olarak seçilen Muğla-Menteşe Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yürüttüğü proje çalışmalarıyla markalaşma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor.  
TÜRKİYE'NİN TURİZMDE AR-GE MERKEZ OKULU MUĞLA'DAN

Milli Eğitim Bakanlığı, 20 ilde 36 meslek lisesini AR-GE merkezi olarak belirledi.  Her bir AR-GE merkezi, ülkenin öncelikli araştırma alanları ile ilişkilendirilerek bu alanlarda ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı sunacak. Türkiye genelinde turizm alanında eğitim veren Meslek Liselerinin 2023 vizyonu dâhilinde yapacakları çalışmaları planlamak ve yeni projeler üretmek amacıyla Muğla-Menteşe Atatürk MTAL'ni AR-GE merkezi olarak seçti.

Türkiye'de AR-GE merkezi seçilen 36 meslek lisesi arasında, konaklama-seyahat alanında tek, yiyecek-içecek hizmetleri alanında ise 2 okuldan biri olan Menteşe Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yürüttüğü projeler, patent ve coğrafi işaret çalışmaları ile Türkiye'de marka olacak.

Menteşe Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü ve Turizm Fakültesi işbirliğinde fikri mülkiyete odaklanan proje çalışmaları yürütüyor.

Okul Müdürü Nuri Ceylan,  "Gerçekleştireceğimiz projelerimizle hem yiyecek-içecek hem de seyahat-konaklama alanlarında Türkiye'de rol model olmayı hedefliyoruz. Yiyecek içecek hizmetleri alanında, Beslenme Dostu Okul Çöreği; konaklama ve seyahat alanında ise Beş Duyu Oteli projesini geliştirdik. Bakanlığımız tarafından oldukça ilgi gördü.

"Beslenme Dostu Okul Çöreği" projesiyle, hedefimiz gelişim çağındaki ilköğretim öğrencilerimizin bünyesel gelişmelerine destekleyecek, zengin besin ögelerini içeren bir çörek oluşturmak. Böylece düzenli beslenme olanağına sahip olmayan çocuklarımızın sağlıklı beslenmesine ve gelişimlerine katkı sağlayacağız. Maliyetini de düşük tutacağız. Hepsinin araştırmaları üniversitede yapılıyor.

"Beş Duyu Oteli" projesiyle, turizmin başkenti sayılan Muğla'da, turizm ve otelcilik meslek liselerine bağlı uygulama otellerini sektörle yarışır duruma getirmenin yanı sıra sektöre yön veren kurumlara dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Öncelikli olarak uygulama otelimizi baştan aşağıya yenileme çalışmalarıyla işe başladık. Devamında otelimizde konaklayan misafirlerin 5 duyusuna hitap etmeyi ve onlara unutamayacakları bir konaklama hizmeti sağlamayı hedefliyoruz." ifadelerine yer verdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre şu sözleri kaydetti: " Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan Ar-Ge merkezimiz, çalışmaları ile fikri mülkiyete odaklanan projeler geliştirecek. Bu anlamda ilk somut projelerimizi Bakanlığımıza sunduk. Turizm AR-GE çalışmalarımızda 2021 yılında patent, faydalı model, tasarım ve marka tescili çalışmalarına odaklandık.  Süreci bire bir takip ederek gerekli destekleri bizlere sağlayan Sayın Valimize, Bakanlığımıza ve Mesleki Eğitimden sorumlu Bakan Yardımcımız Mahmut Özer'e şükranlarımı sunuyorum. Turizm Ar-Ge Merkezi olan ilimizde koyduğumuz hedefimize de ulaşacağımıza inanıyorum." 

21-01-202121-01-202121-01-202121-01-2021

 

 

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.