MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Veliler için aylık bülten BİZDEN

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, çocukların gelişim sürecinde etkin birer rol model olan velileri pratik bilgilerle daha aktif bir şekilde desteklemek amacıyla hazırlanan 'BİZDEN' adlı aylık bülten, velilerine ulaştırılmak üzere Muğla'da tüm okullarda öğrencilere dağıtıldı.
Veliler için aylık bülten BİZDEN

MİLLİ EĞİTİM'DEN VELİLERE AYLIK BÜLTEN 'BİZDEN'

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un "Anne-babaların okuldan beklentileri kabulümüz ancak bizim de beklentilerimiz, önerilerimiz ve tavsiyelerimiz var. Bunun için artık, her ay ilköğretimdeki çocuklarımızın evlerine bu küçük bültenlerden göndermek gibi bir gayretimiz var. Adı 'BİZDEN'. Okuldan aileye, aileden öğrenciye geçen bir etki oluşturması temennimiz." diye tanıtımını yaptığı BİZDEN bülteni ebeveynlere doğru bildikleri yanlışları görme ve çocuklarıyla kurdukları iletişimi gözden geçirme imkanı sunuyor.

Muğla Milli Eğitim Müdürü Pervin TÖRE, "BİZDEN bülteni hakkında yapmış olduğu değerlendirmede " Çocuklarımızın gelişim ve eğitim sürecinde okulla birlikte veli yaklaşımı da çok önemlidir. Velilerimizin aktif ve bilinçli şekilde çocuğa rehberlik etmesi, etkin birer rol model olması adına Bakanlığımızca hazırlanan BİZDEN bülteninin velilerimiz için son derece yararlı olacağı kanaatindeyim." dedi. "Hepimizin birer anne ve baba olarak okumamız ve okumakla kalmayıp uygulamamız gereken bilgiler var. Bu anlamda Çocuklarımız ile ilişkilerinde ebeveynlere rehberlik edecek BİZDEN bültenini tüm velilerimize ulaştırdık. Ailelerimize ve çocuklarımıza katkı sağlamasını temenni ediyorum." diye konuştu.

BİZDEN bülteni ile konuştuğumuz  3/B sınıfı öğrencisi velisi Ramziye Özçelik "İçerisinde çok destekleyici bilgiler var, çocukların uyku saatleri ile ilgili, internet kullanımı ile ilgili  ve çocukların daha kaliteli zaman geçirmeleri için çok önemli buluyorum bu projeyi. Bakanımıza, Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyorum bu bülteni mutlaka her annenin okuması gerekiyor" dedi.

İlk sayıda neler var?

Bizden adlı aylık bültenin ilk sayısının konuları; "Bilişim Teknolojileri ile Medya Araçlarının Güvenli Kullanımı", "Ebeveynin 5N 1K'sı İnce Motor Becerileri" ve "Uyku Saatleri" oldu.

 

TEKNOLOJİ DOĞAL İLETİŞİMİN YERİNİ ALAMAZ

Çocukların çağın üretim aracı olan bilgisayarı ve interneti amacına uygun şekilde kullanmasının Bakanlığın önem verdiği konulardan biri olduğunun altı çizilen bültende, şu uyarılar yer aldı: "Amacına uygun kullanıldığında yararlı, kullanılmadığında zararlı olabilen teknoloji konusunda velilere önerimiz, öncelikle çocuklarına zengin, tatmin edici bir ev ortamı sunmalarıdır. Şu bir gerçek ki, çocukla oyun oynanan, çocuğa değer verilen, konuşulan, etkili sohbet ortamının bulunduğu, kitap okunan ve birlikte nitelikli vakit geçirilen evlerde çocuk kendi doğal akışını yaşar. Bu akışa teknolojinin olumlu kullanımının yararları da olacaktır. "

Sadece teknolojinin asla doğal iletişimin yerini alamayacağına da bültende işaret edilerek, "Elektronik aletlerin bebeklerin teknolojik bakıcısı olmasına izin vermek onları eğlendiriyor gibi görünebilir ancak bu durum onların zihinsel gelişimlerini engelleyebilir, gelişimsel sorunlara yol açabilir." uyarısına yer verildi. Çocukları bilgisayarla baş başa bırakmadan önce yapılması gerekenler ise şöyle sıralandı: "Bilgisayarın 'ebeveyn koruma sistemi' açılmalı. Çocuğun internet yaşına uygun sitelere girdiğinden emin olunmalı. Çocuğun kullandığı bilgisayar ailece kullanılan ortak bilgisayar olmalı. Çocuğun interneti nasıl kullanacağına dair sohbet edilmeli. Çocukla teknoloji dışında yeterince vakit geçirilmeli. Teknoloji kullanımında çocuğa doğru bir model olunmalı. Çocuğun internette kısıtlı ve kontrollü vakit geçirdiğinden emin olunmalı."

DÜĞME İLİKLESİNLER, AYAKKABI BAĞLASINLAR

Velilerin mükemmel anne baba olma peşinde koştururken çocuğun ihtiyacı olan anne baba olmayı ıskalayabildikleri belirtilen bültende, "Ebeveynin 5N1K'sı İnce Motor Becerileri" başlığıyla çocukların ince motor becerilerinin geliştirilmesi için kalem tutmak, yazı yazmak, fermuar çekmek, düğme iliklemek, ayakkabı bağlamak gibi hareketleri yapmaları önerildi.

İnce motor becerileri sağlıklı gelişmiş çocukların bu yeteneklerini hayatlarının her döneminde kullandıkları, günlük yaşamda, öz bakımlarında ve el becerisi gerektiren işlerde daha başarılı oldukları belirtilerek, burada en iyi rol model ve örneğin anne, baba ve diğer aile büyükleri olduğunu kaydedildi.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN UYKU ÖNERİLERİ

Bültende, sağlıklı bir yaşam için hangi yaşta ne kadar uykuya ihtiyaç duyulduğu, çocuklar için uykunun yalnızca bir dinlenme aracı olmadığı konuları da yer aldı. Uyurken çocuğun stres hormonlarının azaldığı ve büyüme hormonu salınımının arttığına dikkat çekilerek, "Çocuklarımızın hangi yaş grubunda ne kadar uyku ihtiyacı olduğunu bilir ve buna göre bir uyku düzeni oluşturabilirsek; çocuklarımızın okulda daha verimli bir gün geçireceğini lütfen unutmayalım." uyarısında bulunuldu

BİZDEN Bülteni her ay velilerle buluşturulacak.

 

11-12-201911-12-201911-12-201911-12-2019

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.