MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN EL ELE KONFERANSI

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen "bağımlılıkla mücadele" kapsamında Milas ve Menteşe ilçelerinde ünlü çevre dostu Prof. Dr. Orhan Kural tarafından konferans düzenlendi.  
YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN EL ELE KONFERANSI

Menteşe Halk eğitim Merkezinde düzenlenen "Yaşanabilir Bir Dünya İçin El Ele" konulu konferansa; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ferman Akbulut, Menteşe Milli Eğitim Şube Müdürü Eylen Terzi, öğretmenler ve Menteşe'deki liselerden 9. sınıfta okuyan 180 öğrenci katıldı.

Çevre bilinci oluşturmak amacıyla kitlesel farkındalıklar yaratan Prof. Dr. Orhan Kural,  yaşanabilir bir çevre için alınması gereken önlemleri, kendi tecrübe, gözlem ve yaşamından yola çıkarak öğrencilerle paylaştı.

Prof. Dr. Orhan Kural'ın eğlenceli ve çarpıcı üslubuyla, adeta bir stant up tarzında gerçekleşen sunum, öğrenciler tarafından ilgiyle ve beğeniyle izlendi. Sunumda; vatandaşlık görevleri ve sorumluluk, aşırı tüketim, israf, dünyamızda yaşanan ve yaşanacak olan su ve yiyecek sıkıntısı, ekoloji, küresel ısınma, geri dönüşüm, ormanlarımız, popüler kültür, ayrımcılık, yaşam hakkı, Türkçemiz, okuma ve araştırma alışkanlığı, bağımlılıklar gibi birçok ana başlık ele alındı.

"Ülkemizin bu günlere gelmesini sağlayan şehitlerimizi,  kahraman kadınlarımızı ve atalarımızı asla unutmayalım." diyerek Şerife Bacıları, Halime Çavuşları yâd eden Prof. Dr. Orhan Kural, öğrencilere popüler kültürün esiri olmamaları konusunda telkinde bulundu.

Program sonunda Prof. Dr. Orhan Kural'a, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ferman Akbulut, Menteşe Milli Eğitim Şube Müdürü Eylen Terzi tarafından plaket takdimi yapıldı.

Ardından Kural, Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre'yi makamında ziyaret etti. Ziyaretinde şu sözleri kaydetti. "70 yaşındayım. Bütün Türkiye'yi, bütün dünyayı dolaştım hala da dolaşıyorum. 193 ülkeye gittim, konferanslar verdim. Bugün Muğla'da gençlerle buluştum. Muğla önemli ilçelerimize merkezlik yapan bir yer. Madencilikte de önemli bir yer. Ben bir maden mühendisi olarak aynı zamanda İTÜ' de 9 yıl bölüm başkanlığı yapmış bir hoca olarak da gençlerimize bazı gerçekleri anlattım. Milas'ta olsun, Menteşe'de olsun, gelen tepkiler, çocukların yaklaşımları beni mutlu etti. Zaten mutluluk ufak detaylarda gizlidir. Onların bir gülümsemesi, bir sorusu, bir iz bırakmak, hatırlanmak bunlar değerli. En çok sevdiğim böcek sümüklü böcektir. Çünkü iz bırakır. Ben de iz bırakmak istiyorum. Bütün Türkiye'ye, birlikte olmaya, sevgi ve dostlukla her türlü mücadeleyi vermeye davet ediyorum."

Orhan Kural beyefendiyi kurumda ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden İl Müdürümüz Pervin Töre "Gençlerimizin sağlıklı, sorumluluklarını bilen, çevre bilincine sahip bilinçli bireyler olmaları adına gerçekleştirdiğiniz konferanstan dolayı teşekkür ederiz. Sizlerin bilgi ve birikimlerinden faydalanma fırsatına nail olduğumuz için çok mutluyuz." dedi.

 13-03-202013-03-202013-03-202013-03-202013-03-202013-03-2020

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.