MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YAZAR OKUR BULUŞMALARI'NDA ÜÇ YAZARIMIZI KONUK ETTİK

Müdürlüğümüz koordinesinde il genelindeki okullarda yürüttüğümüz Okur Gezer Projesi, birbirinden farklı etkinliklerin yanı sıra Yazar Okur Buluşması'yla da öğrencilerimizin gelişimine katkı sunuyor. Mart ayının Yazar Okur Buluşması'nın konukları ise Şule Köklü, Funda Özsoy Erdoğan ve Sultan Polat'tı.
YAZAR OKUR BULUŞMALARI'NDA ÜÇ YAZARIMIZI KONUK ETTİK

Müdürlüğümüz koordinesinde il genelindeki okullarda yürüttüğümüz Okur Gezer Projesi ile okullarımız birbirinden değerli etkinlikler gerçekleştiriyor. Öğrencilerin yaratıcı düşünmelerine yönelik disiplinler arası birçok renkli ve öğretici faaliyet okul kütüphanelerimizde hayata geçirilirken antik kent ziyaretleri ile de okuma etkinliği daha da ilgi çekici hale geliyor. Proje, 21 etkinlik arasında yer alan "Yazar Okur Buluşmaları" ile konuk yazarlarını ağırlamaya devam ediyor.

Mart ayının ilk yazar konuğu, son yıllarda Anadolu'yu ve bozkır kültürünü eserlerine son derece başarıyla taşıyan Şule Köklü oldu. Öğrencilerle ilk olarak Yatağan ilçesinde bir araya gelen Şule Köklü, Yatağan Gençlik Merkezi Salonu'nda ve Yatağan İmam Hatip Ortaokulu kütüphanesinde söyleşi gerçekleştirdi. Yapılan söyleşide öğrencilerin yazara ve eserlerine gösterdiği ilgi üst düzeydeydi. 

 

Yazar Şule Köklü'nün diğer ziyaret yeri Kavaklıdere ilçesiydi. Kavaklıdere'de lise ve ortaokul öğrencilerinin bir araya geldiği söyleşide öğrencilerin yazara sordukları sorular dikkate şayandı. Yatağan ve Kavaklıdere ilçelerine yaptığı ziyaretten son derece memnun kaldığını belirten Şule Köklü, "Anadolu'nun her bir yerinde aynı sevgi, aynı ruh güzelliği var. Gençlerin kitaplarıma gösterdiği ilgi, bana yönelttikleri sorular, beni son derece memnun etti. Kitaplarımı o kadar detaylı okumuşlar ki sordukları sorularla benim düşünmediğim noktalara temas ettiler." dedi.

 

Şule Köklü Menteşe ilçesinde Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi ile Şehit Mehmet Çetin İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin ortaklaşa hazırladığı söyleşiye katıldı. Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi kütüphanesini ziyaret eden Şule Köklü, gençler tarafından yoğun ilgiyle karşılaştı. Söyleşi öncesi Şehit Mehmet Çetin İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin daha önceden bakımını üstlendikleri yavru bir köpeğe yazarın bir romanından esinlenerek "Baltar" adını verdiklerini söylemeleri yazar yazar için hoş bir sürpriz oldu. Yazar Şule Köklü, "Bu güzel sürpriz karşısında çok duygulandım. Anadolu'nun köpeğinden kuşuna, her canlısına ve de özellikle insanına sirayet eden bu merhamet duygusunu gençliğimizin ruhunda yaşamak beni oldukça duygulandırdı." dedi. Söyleşi sonrası Muğla'da yaşadığı her an çok mutlu olduğunu tanıştığı her öğrencinin sevgisini yüreğinde taşıyacağını söyleyen Şule Köklü, yazar buluşmalarının öğrenciler kadar yazarlar için de çok anlam yüklü olduğunu dile getirdi.

 

Okur Gezer Projesi mart ayı yazar buluşmalarının diğer konukları ise İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Edebiyat Akademisi Koordinatörü Yazar Funda Özsoy Erdoğan ile sanat, kültür ve tarih alanlarında gerçekleştirdiği belgeseller ve yazdığı romanlarla dikkat çeken senarist, yönetmen, program yapımcısı, sunucu ve yazar Sultan Polat'tı.

 

Yazar buluşmaları öncesi her iki yazarın da kitaplarının öğrenciler tarafından okunarak daha hedefli ve çıkarımlı söyleşilerin gerçekleştiği Datça, Marmaris ve Menteşe'de yapılan söyleşiler son derece verimli geçti. Gerek kütüphane ziyaretlerinde gerek söyleşilerde öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılanan yazarlar, bu buluşmalardan son derece mutlu olduklarını belirttiler.

 

Yazar Sultan Polat, "Bizzat tanıklık ediyorum. Öğrencilerimiz tarihe ve bize ait olan her şeye ne kadar derin bir fikir dünyası ile yaklaşıyorlar. Özellikle son romanın Altın Kubbenin Esrarı'nın kahramanı Mimar Sinan'a gösterdikleri sevgi, ilgi ve sahiplenme dikkatimi çekti. Anadolu'nun neresine gidersem gideyim Muğla'dan da aynı duygularla ayrılıyorum. Gençlerimiz kendilerine verilen emeğin karşılığını fazlasıyla veriyorlar. Çok mutluyum." dedi.

 

Yazar Funda Özsoy Erdoğan, "İlk önce yazar buluşmalarını hazırlayan branştaşım İsmail Zorba ve bizim öğrencilerle buluşmalarımıza rehberlik eden gönül güzeli edebiyat öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum. Beklentilerimin çok üstünde bir ilgiyle karşılandım. Okuyan, düşünen, muhakeme eden, eleştiren farklı ve aktif bir öğrenci grubuydu karşımızdaki. Gerçekten sordukları sorular geleceğin yazarları ile bir araya geldiğimi hissettirdi. Umarım bu etkinlikler uzun soluklu olur ve öğrencilerimiz bu etkinliklerle okuma yolundaki inançlarını arttırarak bu yoldan hiç ayrılmazlar." dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay, proje kapsamında gerçekleştirilen Okur Yazar Buluşmaları'nın öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanmasında ve yazma becerisi edinmesinde farkındalık oluşturacağını belirtti. Öğrencileri, okuma alışkanlığı kazanmış, okuduklarıyla dünyasını zenginleştiren bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten İl Müdürümüz, Okur Gezer Projesi'nin etkin bir şekilde sürdürülmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

28-03-202228-03-202228-03-202228-03-202228-03-202228-03-202228-03-202228-03-202228-03-202228-03-202228-03-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.