MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yetenek Haritası ve Gelişim Karnesi Proje Toplantısı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde 10.30'da Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Oktay Aydın'ın katılımıyla gerçekleşecek olan  Yetenek Haritası ve Gelişim Karnesi projesi tanıtım programı ile okul müdürlerine ve rehber öğretmenlere 2019-2020 Eğitim öğretim yılında projede uygulanacak olan basamaklar ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirme yapılacaktır.
Yetenek Haritası ve Gelişim Karnesi Proje Toplantısı

 

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018-2019 Eğitimi Öğretim yılında uygulamaya konulan  ve İlimizin LGS başarısında büyük etkiye sahip olan Yetenek Haritası ve Gelişim Karnesi projesi yapılan revize çalışmalarının ardından yeniden başlıyor..

 

Programın konuğu Dr.Oktay AYDIN

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde 10.30'da Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Oktay Aydın'ın katılımıyla gerçekleşecek olan  Yetenek Haritası ve Gelişim Karnesi projesi tanıtım programı ile okul müdürlerine ve rehber öğretmenlere 2019-2020 Eğitim öğretim yılında projede uygulanacak olan basamaklar ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirme yapılacak.. 

 

Muğla'nın Yetenek Haritası Çıkartıldı

 

Muğla genelinde 1., 5., 8. ve 9 sınıfta öğrenim gören öğrencilerin ilgi alanları ve yeteneklerini bilimsel olarak ortaya koyarak öğrenci ve veliyi öğrencinin yetenekleri doğrultusunda yönlendirmek amacıyla başlatılan proje çalışmaları sonucunda  Her Öğrenci için "Öğrenci Yetenek Raporu" hazırlanarak bu raporlar doğrultusunda 13 İlçe ve İlin yetenek haritası çıkartıldı.

 

Hedef: Doğru Rehberlik 

 

Hazırlanan  veri tabanı sayesinde öğrencilere ilgileri, yetenekleri ve gelişimleri ile ilgili okul bazında rehberlik çalışmaları başlatılarak yerinde ve bireyselleştirilmiş eğitim öğretim faaliyetleriyle öğrencilere ve velilere ulaşıldı.

Öğrencilerin gelişim ve yetenekleri doğrultusunda  Yöneltme Karneleri hazırlandı ve sene sonunda tüm okullarında 8.Sınıf öğrencilerine  e-okul karneleri ile birlikte dağıtıldı.

 

Öğrencilere ve veliler için Öneri karneleri

 

1., 5. ve 9. Sınıf öğrencileri için,  öğrencilerin yetenek raporları çerçevesinde okul içerisinde ve okul dışında yapmış olduğu bireysel ve grup çalışmaların takibi amacıya Öneri  karneleri hazırlanarak sene sonunda e-okul karneleri ile birlikte öğrencilere ulaştırıldı.. 

2019-2020 Eğitim öğretim yılında  2. 6. ve 10. sınıfta okuyacak olan öğrenciler için hazırlanacak olan gelişim karneleri  Şubat ve Haziran ayları içerisinde öğrencilere verilecek.

 

 37 bin öğrenciye ulaşılacak

 

Muğla'ya "eğitimde büyük bir sıçrama yaptıran" bu projeyi çok önemsiyoruz, 2019-2020 Eğitim öğretim yılında projeyi tüm okullarımızın 1. 8. ve 11. Sınıflarında öğrenim gören 37.753 öğrenciye uygulanmayı planlıyoruz. Proje ile Muğla'da öğrencilerin  akademik başarılarının yükseltilmesi, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda "doğru tercihlere" yöneltilmesi ve eğitim öğretim ortamlarının öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre düzenlenmesini hedefliyoruz, bu sayede çocuklarımızı okullarında mutlu bireyler olarak yetiştireceğiz , çünkü "mutlu çocuklar güçlü yarınlar demektir" 

24-09-2019

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.