MUĞLA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YÖNETİCİ GELİŞTİRME PROGRAMI EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen   'Eğitim Yöneticisi Geliştirme Programı (YÖGEP)' eğitimleri, ilimizde başladı.
YÖNETİCİ GELİŞTİRME PROGRAMI EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından okul müdürlerinin mesleki gelişimini desteklemeye yönelik hazırlanan 4 modül halinde planlanan toplam 120 saatlik "Yönetici Geliştirme Programı"(YÖGEP) seminerleri, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Fethiye ve Milas'ta verilmeye başladı.

İlimiz genelindeki 533 okul ve kurum yöneticisine yönelik verilecek olan 120 saatlik YÖGEP eğitimlerinin açılış töreni, Fethiye Şefika Pekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay'ın katılımlarıyla gerçekleşen açılış programında, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, şube müdürleri ve okul müdürleri yer aldı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Emre Çay gerçekleştirmiş olduğu açılış konuşmasında, her alanda olduğu gibi eğitim alanında da sürekli bir değişim, dönüşüm ve gelişmenin yaşandığını ve bu sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi adına eğitim liderlerinin iletişim ve yönetim becerilerine sahip olması gerektiğini vurguladı. Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen "Yönetici Geliştirme Programı"(YÖGEP) seminerlerinin eğitim liderlerinin bilgi ve becerilerini artırmasında son derece önem arz ettiğine değindi.

Öğretmen güçlü olursa toplumun da güçlü olacağına dikkat çeken İl Müdürümüz Emre Çay, "Öğretmenlik Mesleki Kanunu ve Bakanlık politikaları doğrultusunda öğretmenin güçlendirilmesi adına geliştirilen uygulama stratejilerinden biri de YÖGEP. Öğretmenin güçlendirilmesi, Yönetici Geliştirme Programı'nın amaçları arasında ilk sırada yer alıyor. Geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin güçlendirilmesi, mesleki gelişimlerine olanak sağlarken toplumsal statülerinin yükselmesine, öğrenci motivasyonu ve başarı artışına da katkı sağlayacaktır." diyerek deneyim ve paylaşımlarda bulundu.

Milas'ta başlayan YÖGEP seminerlerinin açılışında ise İl Milli Eğitim Şube Müdürü Özcan Kuşçu yer aldı. Toplam 9 ilçede verilecek olan eğitimlere 13 ilçedeki 533 okul ve kurum yöneticisi katılacak. Eğitimleri ise Erzurum'da YÖGEP eğitimlerine katılan şube müdürlerinin yanı sıra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden 20'ye yakın akademisyenle birlikte mali işler ve finans uzmanları verecek. Eğitimler 31 Temmuza kadar devam edecek.

Eğitimlerin ilk modülünde 'Öğretmenin Güçlendirilmesi, Başarı Farklarının Azaltılması', 'Yetenek Yönetimi', 'Deneyim Paylaşımı' konuları ele alınacak. İkinci modülde ise 'Takım Kurma ve Yönetme, İletişim', 'Kültür ve Medeniyetimizde Eğitim', 'Rehberlik ve Psikolojik Danışma ile Özel Eğitim', 'Protokol ve Sosyal Davranış Kuralları' konularında eğitimler verilecek.

'Eğitim Yöneticisi Geliştirme Programı' 3. Modülde 'Okul İklimi ve Kurum Kültürü', 'İnceleme ve Soruşturma Teknikleri',  'Finansal Kaynakların Yönetimi', 'Milli Eğitim Mevzuatı' konuları ele alınacak. Programın 4. modülünde ise 'Proje Yönetimi', 'Dijital Beceriler', Okul Güvenliği', 'Ölçmede Yeni Yaklaşımlar', 'Yönetim Bilişim Sistemleri' konularında eğitimler verilecek. 

20-04-202220-04-202220-04-202220-04-202220-04-202220-04-2022

Emirbeyazıt Mahallesi Dr. Baki Ünlü Caddesi Blok No 12 İç Kapı No 1 MENTEŞE / MUĞLA - 0 252 280 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.